
Pracę absolwentki bydgoskiego UTP, Justyna Wójcik, doceniło jury Konkursu o Doroczne Nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich, w którym oceniane były prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku.

- Moją drugą pasją, obok architektury, jest odtwórstwo historyczne, dlatego właśnie w swojej pracy magisterskiej zdecydowałam się połączyć te zainteresowania - mówi Justyna Wójcik, młoda architektka, absolwentka UTP w Bydgoszczy. - W Polsce temat rekonstrukcji historycznej opiera się przede wszystkim na zabytkach kultury słowiańskiej i ich rekonstrukcjach. Cenne i warte odwiedzenia są, m.in., osada w Biskupinie czy w Wolinie. Jednak nie ma w Polsce nowoczesnego i ciekawego pod względem architektonicznym miejsca, w którym można by swobodnie kultywować tradycje, przygotowywać rekonstrukcje odwołujące się do czasów średniowiecznych czy warsztaty rzemieślnicze. Centrum, jakie zaprojektowałam, miałoby eksperymentalny charakter, bydgoszczanie doświadczaliby tu średniowiecza, a nie tylko ją oglądali.

Tymczasem Bydgoszcz ma średniowiecznej historii korzenie, o czym możemy sobie przypomnieć spacerując po grodzie Wyszogród czy przypominając sobie grodzisko Zamczysko, która była położona tak blisko Myślęcinka właśnie.
- Bydgoszcz zapisała się na mapie polskich grodów wczesnośredniowiecznych, jednak temat ten jest bagatelizowany, a historia i potencjał, który za sobą niesie nie jest wykorzystywany - uważa Justyna Wójcik. - Brakuje szczegółowych badań i działań w stronę promocji i upowszechniania wiedzy na temat słowiańskich korzeni Bydgoszczy. Odtwórstwo historyczne oraz historia Bydgoszczy stały się inspiracją do zaprojektowania Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza, tworząc niebagatelne miejsce jakiego brakuje w województwie kujawsko-pomorskim, a nawet w całej Polsce.

Co ważne, autorka koncepcji zastrzega, że budynek centrum wpisałby się w kontekst urbanistyczny, ale przede wszystkim - zieleń, którą tak cenimy w Myślęcinku.