https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Bydgoszcz może utracić ważną dla całego regionu instytucję administracji podatkowej?

Jarosław Jakubowski
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy Filip Kowalkowski

[break]
Od 1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie ustawa o administracji podatkowej, która zastąpi dotychczasową ustawę o urzędach i izbach skarbowych.

Nowy, wielki urząd

Nowe przepisy dają Ministerstwu Finansów większą swobodę w określaniu, którzy podatnicy mają być obsługiwani przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Projekt reorganizacji zakłada, że w Warszawie, na bazie dotychczasowego I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, powstanie krajowy, wyspecjalizowany urząd skarbowy obsługujący podatników o największym potencjale gospodarczym.

Mają to być grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne oraz emerytalne i wszystkie te podmioty gospodarcze, które w ostatnim roku podatkowym odnotowały przychód w wysokości co najmniej 50 milionów euro.

Pomysł scentralizowania obsługi podatkowej największych płatników wzbudził niepokój radnego PiS z Bydgoszczy, Jarosława Wenderlicha. Zwrócił się z wnioskiem o wyjaśnienia do ministra finansów Mateusza Szczurka, który odpowiada za reorganizację.

Bydgoszcz w Polsce B?

"Jako radny miasta Bydgoszczy jestem zaniepokojony, iż po raz kolejny dzieli się Polskę, na Polskę A i Polskę B. W Bydgoszczy funkcjonuje Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy, który do tej pory obsługiwał dużych podatników. Czy w związku z tym planuje się zwolnienia w innych urzędach skarbowych, bądź przeniesienia pracowników do nowego urzędu?" - pisze radny Wenderlich.

Skarbówka nie zniknie

Z wyjaśnień ministra Mateusza Szczurka wynika, że Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy w Bydgoszczy nie zniknie.

Poza centralną skarbówką w Warszawie, w Polsce będzie działać 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, w tym kujawsko-pomorski.

Te pozostałe urzędy będą obsługiwać banki spółdzielcze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych oraz podmioty, których przychód w ostatnim roku wyniósł co najmniej 3 miliony euro, ale nie przekroczy 50 milionów euro.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy będzie miał co robić, dlatego że kryterium przychodowe zmniejszono z 5 do 3 mln euro. To spowoduje, że liczba obsługiwanych płatników nie zmaleje, oraz zapewni utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia kadry w kujawsko-pomorskiej skarbówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czartoryski
Ten cholerny Torun znowu probuje mieszac w naszych urzedach. Dlatego jemu na zlosc nie nalezy go wpuscic do ZIT ani do Metropolii. Oko za oko, zab za zab!!! Oni rozumieja tylko jezyk sily to im pokazemy bo jestesmy duzo wieksi.
M
Maria
To jest pewne, że utraci na rzecz Torunia. Władze Bydgoszczy łącznie z radnymi (bezradnymi) są b. słabe i godzą się na wszystko co Toruń zaproponuje.
k
kkk
Jeżeli może utracić, to jest prawie pewne, że tak się stanie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski