Czołowi polscy zawodnicy, w tym paraolimpijczycy z Londynu, zjechali do Bydgoszczy, by walczyć o medale indywidualnych mistrzostw kraju osób niepełnosprawnych w podnoszeniu ciężarów.
<!** Image 3 align=none alt="Image 197666" >
Na pomoście Zawiszy rywalizowali seniorzy, kobiety i juniorzy. Ogółem na starcie stanęło 96 mężczyzn i kobiet z 16 klubów, m.in., z Radomia, Warszawy, Katowic, Wrocławia, Zielonej Góry, Koszalina czy Ciechanowa. <!** reklama>
Rekordy życiowe
W zawodach, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Triumf Start Bydgoszcz, wystąpiła również 9-osobowa reprezentacja gospodarzy. Podopieczni trenerów Andrzeja Ofczyńskiego i Marcina Muzińskiego zdobyli 4 medale (2 złote, srebrny i brązowy). Bardzo dobrze spisała się juniorka Paulina Przywecka, która wygrała w kategorii do 56 kg, ustanawiając wynikiem 88 kg nowy rekord Polski. Udany występ zanotował wśród seniorów Marcin Spychalski. Bydgoszczanin w kategorii do 75 kg wycisnął ciężar 158 kg i tym samym pobił swój rekord życiowy. Zarówno Przywecka, jak i Spychalski zostali uznani najlepszymi sztangistami w bydgoskiej ekipie i w nagrodę otrzymali puchary, ufundowane przez prezydenta Rafała Bruskiego, które w jego imieniu wręczył radny Kazimierz Drozd.
Udany występ
Powody do satysfakcji mieli także junior Marcin Pawlicki i senior Piotr Krysiński. Pierwszy wywalczył srebrny krążek w wadze 56 kg, osiągając rezultat 90 kg, a Krysiński stanął na najniższym stopniu podium w kat. 90 kg, uzyskując wynik 140 kg.
- To był udany występ - mówi trener Andrzej Ofczyński. - Na koniec sezonu Przywecka o kilogram poprawiła rekord Polski, a Spychalski o trzy kilogramy pobił swoją życiówkę. Oboje zostali powołani na obóz kadry narodowej w Wiśle - dodaje szkoleniowiec.
Miejsca w czołówce zajęli też pozostali bydgoszczanie: 4. Dariusz Tomala w kat. 85,5 kg - wynik 95 kg, 6. Leszek Niewiarowski w kat. 82,5 kg - wynik 100 kg, 4. Bogdan Piełowski w kat. 82,5 kg - wynik 125 kg, 4. Grzegorz Kowalewski w kat. +100 - wynik 105 kg, 5. Dawid Kowalski w kat. +100 kg - wynik 95 kg.
Mistrzostwa były z finansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych w Warszawie i UM Bydgoszczy. Patronat nad zawodami sprawowali wojewoda Ewa Mes, marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.