
W tym roku czternasta emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września. Czternastą emeryturę dostaną osoby, które na 24 sierpnia będą miały prawo do wypłaty jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy tzw. świadczenia Mama 4+. Czternastki nie dostaną osoby, które na 25 sierpnia będą mieć zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków). W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W ubiegłym roku to dodatkowe świadczenie otrzymało w sumie ponad 9 mln osób, w województwie kujawsko-pomorskim 425,5 tys. Łączna kwota wypłaconych czternastek w regionie wyniosła niemal pół miliarda złotych, w kraju prawie 9 mld zł.

W tym roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. to ok. 11,4 mld zł

Dodatkowe świadczenie pieniężne oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłaca także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej. W przypadku zbiegu prawa do świadczeń np. emerytury z ZUS i KRUS osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które będzie wypłacał ZUS. Co ważne z kwoty „czternastki”, nie będzie dokonywanych potrąceń i egzekucji.