30 wystawców bydła i 17 hodowców trzody chlewnej uczestniczyło w VII Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Brodnicy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 26707" >Równocześnie odbywała się w sobotę i niedzielę V Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Podczas imprezy oceniono i nagrodzono najlepsze okazy bydła mlecznego oraz trzody chlewnej.
Wśród najlepszych obór po raz kolejny znalazło się Gospodarstwo Komorowo w powiecie brodnickim.
- Największym problemem dla gospodarstw tej wielkości co nasze są limity produkcji mleka - powiedziała naszej gazecie dyrektor Grażyna Hoga. - Tym bardziej teraz, kiedy budujemy nowoczesną oborę na 208 sztuk, będziemy mieli potrzebę zwiększenia limitu.
Podobne zdanie wyraził Grzegorz Krzemkowski z Dębowa w powiecie nakielskim, który prowadzi gospodarstwo liczące 65 krów dojnych.
- Widzę przyszłość dla hodowli bydła mlecznego, ale są ograniczenia spowodowane zbyt małą kwotą mleczną - powiedział rolnik z Dębowa.
Czempiony wystawy
W konkursie bydła mlecznego superczempionką została krowa z gospodarstwa „Rolhod” Wąsewo. Kilkakrotnie nagradzano krowy z gospodarstwa w Komorowie w powiecie brodnickim. Laury na wystawie otrzymał też za swoją czempionkę Jerzy Grochowalski z Kiełpin w powiecie rypińskim. Nagrodzono również jałowicę z hodowli w Polanowicach. Wśród cieląt płci żeńskiej tytuł czempiona otrzymało zwierzę z hodowli Marka Makowskiego z Jankowic, które prezentowała przed sędziami i publicznością córka właściciela, małoletnia Ania Makowska.
Nagrody otrzymali też m.in. hodowcy najokazalszych loszek i knurów. Puchary odebrali w pierwszej kategorii Grzegorz Tarnowski ze Świerczyn w powiecie brodnickim, a w drugiej Jan Walterski z Pilniczek w gminie Grębocin. Nagrody przyznano też wiceczempionom.
Najbardziej mleczne
Podczas wystawy wojewódzkiej wręczono też nagrody hodowcom, których bydło osiągnęło największą wydajność mleczną w roku 2005.
W kategorii obór do 20 krów, najwyższą wydajność (ponad 9900 kg) uzyskało gospodarstwo Elżbiety i Dariusza Cichackich w Niewierzu w powiecie brodnickim. W kategorii obór od 20 do 50 sztuk pierwsze miejsce zdobyła obora należąca do Marii i Kazimierza Bystrek z Pokrzywna w powiecie grudziądzkim (9432 kg). W kategorii obór powyżej 50 sztuk zwyciężyła obora z gospodarstwa w Komorowie. Gospodarstwo od 5 lat ma największą wydajność w województwie, w ub.r. osiągnęło 11 260 kg mleka.
<!** reklama left>W niedzielę gościem regionalnej wystawy był m.in. wywodzący się z naszego województwa wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który zachęcał rolników do udziału w szkoleniach dotyczących możliwości skorzystania z unijnych pieniędzy.
Zaznaczył jednak, że nie wszyscy gospodarze dziś uprawiający rolębędą mogli się utrzymać z produkcji w rolnictwie.
- Zależy nam na tym, aby zachować jak największą liczbę ludzi na wsi, jak największą liczbę gospodarstw, również tych mniejszych, oferując im inne formy wsparcia, niepowiązane bezpośrednio z towarową produkcją rolniczą - powiedział Jan Ardanowski.