W tym roku cykl PŚ składać się będzie z sześciu zawodów. Inauguracyjne odbywać się będą od piątku w Montralu, gdzie specjaliści od łyżwiarskiego krótkiego toru będą się ścigać również w ostatni weekend października. W grudniu przeniosą się do Azji, a miejscem zmagań będą Pekin i Seul. Z kolei w lutym zaplanowano starty w Dreźnie i Gdańsku, który po raz pierwszy gościć będzie finałową odsłonę. Miesiąc wcześniej w hali Olivia odbędą się mistrzostwa Europy.
Natalia Maliszewska nie wystąpi w PŚ w short tracku
W poprzednim sezonie Biało-Czerwoni uzyskali kilka wartościowych rezultatów, m.in. Maliszewska została wicemistrzynią Europy na 500 m i trzykrotnie była druga w PŚ, a Diane Selier jako pierwszy przedstawiciel męskiej kadry zwyciężył w PŚ, będąc najlepszym na tym samym dystansie w Ałmatach. Na podium stanęli też Łukasz Kuczyński i sztafeta mieszana, a męska czwórka była trzecia w ME.
Wśród startujących na początku nowego sezonu zabraknie największej polskiej gwiazdy tej dyscypliny - 28-latka z Białegostoku we wrześniu została tymczasowo zawieszona przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA). Powodem było naruszenie przepisów antydopingowych, polegające na trzykrotnej nieobecności we wskazanym miejscu i czasie.
Jak przekazał dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS) Konrad Niedźwiedzki, zawodniczka czeka na rozstrzygnięcia Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
- Procedury trwają i pozostaje nam cierpliwie czekać. Mamy nadzieję, że złożone przez nas wyjaśnienia zostaną uwzględnione i zawieszenie Natalii będzie maksymalnie skrócone - przyznał Niedźwiedzki, cytowany w komunikacie PZŁS.
Kłopoty zdrowotne Polek
Z powodów zdrowotnych na początku sezonu trenerzy kadry Urszula Kamińska i Gregory Durand nie będą też mogli skorzystać z Hanny Sokołowskiej i Magdaleny Zych. O sile kobiecej ekipy decydować będą już otrzaskane w międzynarodowej rywalizacji Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska.
- Na ten moment najmocniej spośród naszych dziewczyn wygląda Stormowska, która wygrała pięć z sześciu wyścigów podczas mocno obsadzonych kwalifikacji w Bormio, przegrywając na jednym dystansie z Mazur. Obie są stworzone do ścigania na najwyższym poziomie i jak najbardziej mają szanse być liderkami naszej kadry – uważa Niedźwiedzki.
Felix Pigeon wystartuje w polskich barwach
Wśród mężczyzn prym powinni wieść pochodzący z Francji Sellier, Kuczyński i Michał Niewiński. W Montrealu debiut w Biało-Czerwonych barwach zaliczy Felix Pigeon. 21-letni Kanadyjczyk już od ponad roku trenuje z Polakami i choć nie otrzymał jeszcze obywatelstwa, to Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) wydała zgodę na starty w nowej reprezentacji.
- Felix jest na tyle wszechstronnym łyżwiarzem, że może jeździć na wszystkich dystansach. U nas konkurencja, zwłaszcza w sprincie, jest spora, dlatego najprawdopodobniej wystartuje na 1000 i 1500 metrów. Liczymy mocno, że Felix od pierwszych startów w PŚ stanie się wzmocnieniem naszej kadry, także w sztafetach - tłumaczył dyrektor sportowy polskiej federacji.
W Montrealu na piątek zaplanowano kwalifikacje, w sobotę odbędzie się rywalizacja na 1000 i 1500 metrów, a także finał sztafet mieszanych, a w niedzielę łyżwiarze powalczą na 500, ponownie na 1000 m oraz w sztafetach kobiet i mężczyzn.
Program zawodów PŚ w short tracku w sezonie 2023/24:
20-22 października - Montreal (Kanada)
27-28 października - Montreal (Kanada)
8-10 grudnia - Pekin (Chiny)
15-17 grudnia - Seul (Korea Płd.)
9-11 lutego - Drezno (Niemcy)
16-18 lutego - Gdańsk (Polska)
Inne ważne imprezy:
12-14 stycznia - mistrzostwa Europy (Gdańsk)
15-17 marca - mistrzostwa świata (Rotterdam)
