Cudowny mecz Orłów Wenty

Sławomir Kabat
W ostatnim grupowym meczu mistrzostw Europy Polacy pokonali wicemistrzów świata, Duńczyków, 27:26 (10:14).

To był niezwykle zacięty i wyrównany pojedynek, choć od początku spotkania na prowadzeniu byli Duńczycy, którzy do 45 minuty utrzymywali 3-4 punktowe prowadzenie. Dzięki świetnej postawie naszego bramkarza Marcina Wikarego, który wspaniale bronił wiele kontr i kilka karnych rywali, Polacy mogli przeprowadzić udane wznowienia. Najlepszego strzelca rywali Hansena świetnie krył Adam Wiśniewski, a ostatnie pięć minut było popisem gry biało-czerwonych. Przy stanie 23:24 kolejne trzy bramki z rzędu zdobył Robert Orzechowski, rywale odpowiedzieli tylko jednym Mogensena.

Kiedy na minutę przed końcem Michał Jurecki podwyższył nasze prowadzenie na 27:25, na trybunach zajmowanych przez Polaków zapanował szał radości. Przeciwnicy odpowiedzieli tylko trafieniem Mogensena, który ustalił wynik spotkania na 27:26.

Mecz życia rozegrał Marcin Wichary, który bronił jak w transie (17/35 - 49%). Słowa uznania za postawę należą się całej drużynie. Po słabej pierwszej połowie biało-czerwoni odrodzili się jak feniks z popiołów i zrewanżowali się Duńczykom za dwie ostatnie porażki (na mistrzostwach świata i w turnieju Totalkredit Cup).

<!** reklama>

Chwilę później na parkiecie i w hali zapanowała eksplozja radości po zwycięstwie nad wyżej notowanymi rywalami. Zwycięstwo dało Polakom awans do II rundy i dwa punkty w kolejnej fazie na starcie.

Polska - Dania 27:26 (10:14)

• Polska: Wichary, Wyszomirski - Tkaczyk 7, M. Jurecki 6, B. Jurecki 4, Jurkiewicz 3, Orzechowski 3, Tłuczyński 2, Bielecki 1, Kuchczyński 1, Jaszka, K. Lijewski, Zaremba, Wiśniewski, Syprzak, Kwiatkowski.
  • Słowacja: Landin - Mogensen 4, Lauge Schmidt 3, Sondergaard 3, H. Toft Hansen 3, M. Hansen 3, Lindberg 2, L. Christiansen 2, L. S. Hansen 2, Eggert 2, Markussen 1, R. Toft Hansen 1, M. Christiansen, Nielsen.

• Drugie spotkanie w grupie A Serbia - Słowacja 21:21 (13:6).

1. Serbia 3 5 67:61
2. Polska 3 4 86:72
3. Dania 3 2 78:76
4. Słowacja 3 1 70:92
  • W grupie B Niemcy - Szwecja 29:24 (20:15), Czechy - Macedonia 21:27 (12:12).

1. Niemcy 3 4 77:74
2. Macedonia 3 3 76:71
3. Szwecja 3 3 83:84
4. Czechy 3 2 77:84
  • Do drugiej rundy awansują trzy najlepsze zespoły z każdej grupy, które
    utworzą dwie grupy po sześć zespołów z zaliczeniem spotkań z pierwszej
    rundy. Drużyny grupy A łączą się z najlepszymi zespołami z grupy B.
  • W pierwszej kolejce II rundy grupy I mistrzostw Europy w sobotę zmierzą się: Polska ze Szwecją, Dania z Macedonią, Serbia z Niemcami.
  • Godziny spotkań nie zostały jeszcze ustalone.
  • W piątek na ME grają: grupa C Hiszpania - Rosja (godz. 18.15), Francja - Węgry (20.15), grupa D Islandia - Słowenia (18.10), Chorwacja - Norwegia (20.10).