
- Na początku nie jest łatwo, z resztą jak w każdym sporcie. Regularne treningi pole dance wzmacniają mięśnie, poprawiają elastyczność, a także wzmacniają pewność siebie. Redukują też stres, dlatego idealnie sprawdzą się jako dyscyplina sportowa dla osób, które potrzebują na chwilę oderwać się od rzeczywistości - wyjaśnia Anna Musiela właścicielka Fancy Pole Dance Studio w Bydgoszczy.

Taniec na rurze (w języku angielskim pole dance) wywodzi się z indyjskiego tańca mallakhamb. Wymaga dużej sprawności fizycznej, a także siły. Poprawia wytrzymałość, koordynację ruchową, a także zwiększa pewność siebie. Już dawno przestał się kojarzyć z tańcem erotycznym, którego celem jest wywołanie pobudzenia seksualnego.

W 2017 roku pole dance został oficjalnie potwierdzoną dyscyplina sportową. Decyzja Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF) spotkała się z wieloma kontrowersyjnymi wypowiedziami ludzi ze świata sportu.
O komentarz pokusił się m.in. Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, który powiedział, że "Każdy ma prawo marzyć i promować swoją dyscyplinę, jednak on ma swoje źródła w nocnych klubach i tańcu związanym z erotyką".

Czas pokazał, że słowa Roberta Korzeniowskiego mają się nijak do rzeczywistości. Pole dance trenują także dzieci i wiele szkół ma zajęcia dedykowane zarówno młodszym dzieciom, jak i młodzieży.
- Zajęcia dla dzieci łączą zabawę z rozwijaniem siły, koordynacji i elastyczności. Treningi zawsze dostosowane są do poziomu sprawności najmłodszych kursantów. Dzięki nim dzieci wzmacniają mięśnie i poprawiają gibkość. Budują pewność siebie i uczą się współpracy w grupie - wylicza Anna Musiela, właścicielka szkoły Fancy Pole Dance Studio w Bydgoszczy, w której odbywają się zajęcia pole dance również dla dzieci.