Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z choinką po świętach w Bydgoszczy? Niektóre drzewka czeka jeszcze długie życie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Pierwsze choinki mogą zostać rozebrane i trafić w pobliże wiat śmietnikowych już 6 stycznia.
Pierwsze choinki mogą zostać rozebrane i trafić w pobliże wiat śmietnikowych już 6 stycznia. Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
Święta, święta i po świętach. Nadejście nowego roku to zwiastun tego, że niedługo trzeba będzie coś zrobić z choinką. Niektóre drzewka mają szansę zyskać drugie życie.

Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

od 16 lat

W przypadku sztucznej choinki, zazwyczaj jedynym problemem jest wybór miejsce, w którym przeczeka ona w odpowiednim stanie do kolejnych świąt. Jeśli ktoś zakupił drzewko w doniczce i cały czas odpowiednio je pielęgnuje, wiosną będzie można przesadzić je do ogrodu czy na działkę. Nie wszyscy mają taką możliwość.

Swoim drzewkiem można podzielić się z innymi – warto sprawdzać fora i grupy w mediach społecznościowych, gdzie niektórzy wrzucają wpisy o możliwości jego przejęcia. Chętnych co roku nie brakuje. Dla ściętych drzewek nie ma już ratunku. Co robić w takim wypadku?

– Tradycyjnie już osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych (np. bloki, kamienice) po uprzednim pocięciu drzewka na mniejsze kawałki mogą wyrzucić je do pojemnika na odpady BIO. Podobnie mogą uczynić mieszkańcy domków jednorodzinnych. Istnieje również możliwość wystawienia choinki dzień przed odbiorem odpadów wielkogabarytowych (dotyczy to także sztucznych drzewek) – informuje bydgoski ratusz.

Drzewko można dostarczyć także bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Bydgoszczy są trzy takie miejsca. Choinkę można przewieźć pod adresy przy ul. Inwalidów 15, Ołowianą 43 i Jasiniecką 7A. Gałązki z drzewek można wykorzystać jako ochronę przed mrozem dla innych roślin. Inne możliwości ich użycia to ściółka czy kompost.

Tradycja czy praktyka?

Kiedy choinkę należy rozebrać, a drzewko wynieść z domu czy mieszkania? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Są trzy popularne terminy, które w zależności od zwyczajów w danej rodzinie uważa się za tradycyjnie. Wszystkie związane są z kalendarzem Kościoła rzymskokatolickiego.

Niektórzy uważają, że choinka w domu powinna znajdować się tylko do 6 stycznia, czyli uroczystości Objawienia Pańskiego. Dla wielu osób ten dzień wyznacza zakończenie okresu świątecznego. Podobnie jest w przypadku święta Chrztu Pańskiego – ten obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli – w tym roku 8 stycznia.

Choinka może stać w mieszkaniu aż do 2 lutego. Ta data związana jest z obchodzonym wówczas Świętem Ofiarowania Pańskiego. W tym czasie drzewka świąteczne znikają z kościołów i rozbierane jest to, które znajduje się na na placu św. Piotra w Watykanie.

Tradycja sobie, a praktyka sobie. O wyborze daty w wielu domach decyduje rozsądek. Przyjmuje się tam, że drzewko powinno zniknąć, gdy przestaje przypominać świąteczne, a każdego dnia na podłodze pojawia się coraz więcej igieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo