Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Materiał promocyjny
W ostatnich latach coraz więcej 17- i 18-latków zażywa ecstasy. Czy wiesz, czym jest ten narkotyk, jak go rozpoznać i w jaki sposób działa? Przeczytaj artykuł – te informacje mogą pomóc Tobie i Twojemu dziecku!

Materiał realizowany jest we współpracy z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Czym jest ecstasy?

To pochodna amfetaminy i meskaliny. Ecstasy to inaczej 3,4-Metylenodioksymetamfetamina (MDMA) – organiczny związek chemiczny zsyntetyzowany po raz pierwszy w 1912 w laboratoriach niemieckiej firmy Merck. Jest to pochodna amfetaminy i meskaliny, łącząca w sobie właściwości oby tych substancji.

W jaki sposób działa?

Powoduje wyostrzenie zmysłów i działa euforycznie. Wywołuje także zwiększenie empatii, poczucia jedności z innymi ludźmi i światem, intensyfikuje przeżywanie emocji i odbieranie bodźców.

To prawda, że dawniej używano tej substancji legalnie

Stosowana była podczas terapii. Wielu ówczesnych psychologów i psychoterapeutów uważało, że środek ten pomaga w działaniach terapeutycznych – zwiększa otwartość, pozwala zrozumieć emocje, zwłaszcza drugiej osoby podczas terapii małżeńskich. Z powodu psychodelicznych i euforycznych właściwości wkrótce zakazano takiego stosowania tej substancji.

Pod jaką postacią najczęściej występuje?

Przeważnie ecstasy ma formę małych, okrągłych, kolorowych tabletek z wytłoczonym logo – np. krokodyla, serca, koniczyny, korony itp. Czasem występuje także w takich kształtach jak miś, kokardka czy motylek, przez co jeszcze bardziej przypomina pudrowe cukierki i stwarza dodatkowe ryzyko dla małych dzieci.

Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Po jakim czasie od połknięcia, tabletka zaczyna działać?

Zwykle narkotyk zaczyna działać po około 30 minutach od podania, choć zdarza się, że musi minąć więcej czasu. Efekt może utrzymywać się do 2-6 godzin.

W jakich okolicznościach najczęściej obecnie zażywany jest ten narkotyk?

Jest to narkotyk imprezowy, zyskał szczególną popularność wśród bywalców klubów i uczestników festiwali. Ecstasy jest popularne wśród tzw. niedzielnych narkomanów – osób, które sięgają po środki psychoaktywne tylko w weekendy, często przy okazji wyjścia do klubu czy na koncert. Wpływa na to specyficzne działanie – m.in. wyjątkowe odbieranie bodźców słuchowych (wrażenie „płynięcia” muzyki, głębsze jej odczuwanie), a także chęć okazywania innym przyjacielskich uczuć.

Po czym rozpoznać osobę będącą pod wpływem ecstasy?

Po powiększonych źrenicach, nadpobudliwości, szczękościsku lub zgrzytaniu zębami, a także przymkniętych powiekach, nadmiernym poruszaniu ustami lub oblizywaniu warg. Dodatkowo wśród objawów subiektywnych ze strony ciała można wymienić: podniesioną temperaturę, zwiększone ciśnienie, kołatanie serca, suchość w ustach, nadmierną potliwość, nudności, gadatliwość czy brak koordynacji ruchowej.

Czy ecstasy można przedawkować?

Tak, zwykle dzieje się to po więcej niż 3 tabletkach lub przyjęciu mniejszej liczby, ale w w czasie krótszym niż 2,5 godziny.

Przedawkowanie wiąże się z szeregiem niepożądanych objawów, takich jak tachykardia, migotanie komór serca, psychozy i urojenia, splątanie, bełkotliwa mowa, odwodnienie organizmu, a także tzw. złośliwy zespół neuroleptyczny, obejmujący nagły spadek ciśnienia krwi, wzrost temperatury ciała, drgawki, a niekiedy także śpiączkę, co jest najbardziej niebezpieczne i może prowadzić do śmierci. Ryzyko pojawienia się tych objawów wzrasta podczas łączenia ecstasy z innymi substancjami psychoaktywnymi, w tym z alkoholem. Zdarza się także, że występują one już po przyjęciu jednej tabletki – narażone są na to szczególnie osoby mające problem z układem krążenia.

Warto pamiętać też, że obecnie około 80 proc. tabletek ecstasy w nielegalnym obiegu zawiera wiele innych wypełniaczy, w tym szkodliwych substancji mogących wywoływać różne dolegliwości w mniejszych dawkach. Spożycie nawet jednej tabletki wiąże się z ryzykiem nadmiernego obciążenia układu krwionośnego i niewydolności serca.

Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Jakie są objawy odstawienne, pojawiające się dzień po zażyciu ecstasy?

Obniżony nastrój jest jednym z podstawowych objawów odstawiennych – wynika z gwałtownego spadku serotoniny. Często towarzyszą mu: senność, zmęczenie, zawroty głowy, mdłości, drażliwość, zmniejszona koncentracja. Dolegliwości te mogą utrzymywać się przez kilka dni.

Czy można się uzależnić od ecstasy?

Nie ma dowodów na to, by ecstasy uzależniało fizycznie, może jednak wywoływać psychiczny przymus sięgania po kolejne dawki w celu poprawienia samopoczucia.

Uzależnienie szybciej rozwija się u osób, które zażywają ecstasy częściej niż co 6 tygodni. Jest to minimalny czas potrzebny na wyrównanie poziomu serotoniny w mózgu.

RODZICU, a co Ty możesz zrobić, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Pamiętaj - to właśnie silna, wspierająca rodzina może stać się najlepszą ochroną przed eksperymentowaniem z używkami i uzależnieniem.

W pędzie codzienności niekiedy zapominamy, że sposób, w jaki spędzamy z dziećmi czas, tak znacząco wpływa na ich rozwój. Wspólne chwile pomagają budować dziecku poczucie własnej wartości i dają mu bezpieczeństwo. Czasem nawet zwykły spacer czy rodzinny obiad mogą stać się pretekstem do rozmowy, poznawania się bliżej i pielęgnowania wzajemnego zaufania. „W rodzinie siła” – to hasło, o którym zawsze powinniśmy pamiętać!

Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Masz więcej pytań?

Dowiedz się więcej! Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko lub inna bliska Ci osoba zażywa narkotyki, skorzystaj z pomocy specjalistów. Uzyskasz ją m.in. tu:

801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki — Narkomania
- dla osób uzależnionych od narkotyków; osób okazjonalnie używających narkotyków; rodziców i przyjaciół osób używających narkotyków; pedagogów, nauczycieli, wychowawców; wszystkich innych osób zainteresowanych tym problemem.

Zadanie jest finansowane w ramach "Wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim na lata 2022-2025".

Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Co Ty wiesz o ecstasy? Czy wiesz wystarczająco dużo, by uchronić dziecko przed uzależnieniem? - Gazeta Pomorska