Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co trzeba zrobić, by odbierać sygnał cyfrowy?

Redakcja
Od dzisiaj nie można już oglądać naziemnej telewizji analogowej. O 6 rano włączono sygnał cyfrowy. Jego odbiór jest możliwy po spełnieniu kilku wymagań technicznych.

Od dzisiaj nie można już oglądać naziemnej telewizji analogowej. O 6 rano włączono sygnał cyfrowy. Jego odbiór jest możliwy po spełnieniu kilku wymagań technicznych.


<!** Image 3 align=none alt="Image 211678" sub="fot. Tymon Markowski">


Dziś od godziny 6.00 mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, którzy mają anteny skierowane na jedną z czterech stacji głównych - Trzeciewiec, Bydgoszcz ul. Chodkiewicza, Toruń/komin EC, Kruszynki gm. Brodnica będą mogli oglądać telewizję cyfrową.

Zobacz: Od dziś odbieramy tylko telewizję cyfrową

Dla tych, którzy mają antenę skierowaną na stacje doświetlające - Włocławek - pl. Wolności, Grudziądz - ul. Kalinkowa, telewizja cyfrowa będzie dostępna od godziny 8.00. Dawny sposób nadawania zastąpi bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa, oferująca m.in. bogatszy pakiet programów i o wiele lepszą jakość obrazu i dźwięku.

Uwaga na oszustów 

Informacja ta ważna jest dla tych telewidzów, którzy korzystają z anten naziemnych, indywidualnych lub zbiorowych. Te drugie zapewnia właściciel lub zarządca budynku, który zgodnie z ustawą zobowiązany jest do umożliwienia odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, obejmującej w tej chwili na platformach cyfrowych pakiet ponad 20 programów, w tym TVP 1 i TVP 2 w jakości HD.

Ostateczne wyłączenie sygnału analogowego w całym kraju ma nastąpić do 31 lipca. Część gmin z terenu naszego województwa została odłączona już w listopadzie 2012 roku, ponieważ korzystały one z nadajnika w Kisielicach k. Iławy.

Jeżeli mamy stosunkowo nowy telewizor z odbiornikiem MPEG-4, możemy być pewni, że posiada on wbudowany fabrycznie dekoder, oparty na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial).

Wystarczy wówczas przestawić nasz odbiornik na sygnał cyfrowy. Niczego nie musimy kupować. Poważniejsze zmiany dotyczą tylko tych odbiorców, którzy mają telewizory starego typu. Będą zmuszeni albo do zakupu dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, albo do kupna nowego telewizora. 

Pierwsza z opcji wydaje się bardziej opłacalna, bowiem nabycie dekodera to wydatek rzędu 80-150 złotych, podczas gdy za nowoczesny telewizor zapłacimy przynajmniej 10 razy tyle.

Można też zdecydować się na płatną telewizję cyfrową, wówczas dekoder będzie odbierał sygnał cyfrowy bez problemu i nie trzeba ani kupować nowego odbiornika, ani dodatkowego dekodera. 

Dotyczy to także posiadaczy telewizji kablowej. Przy okazji eksperci ostrzegają, by nie kupować dekodera byle gdzie i nie korzystać z podejrzanych usług.

Z województw, w których wyłączenie sygnału analogowego odbyło się wcześniej, dochodziły informacje o sprzedawcach obwoźnych, oferujących wadliwe urządzenia lub naciągających ludzi w inny sposób.

- W jednym z regionów, chyba na północy Polski, grasował po wsiach człowiek, który upatrywał sobie starsze osoby i oferował im „czyszczenie anteny”. Miało to umożliwić odbiór sygnału cyfrowego. Wchodził na dach, coś tam wycierał szmatką, kasował 200 złotych i znikał - mówi Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego, i stanowczo odradza kupowanie dekoderów u domokrążców.

Pod płaszczykiem promocji oferują oni urządzenia, które są popsute albo bardzo drogie.

Babcia Lodzia pomoże

Montaż dekodera nie jest czynnością wymagającą zdolności technicznych. Posługując się instrukcją, każdy powinien być w stanie podłączyć urządzenie do swojego telewizora. Wystarczy do gniazda w dekoderze podłączyć wtyczkę przewodu antenowego, a sam dekoder spiąć z telewizorem, po czym zaprogramować urządzenie. 

Jeśli mamy nowy telewizor, powinniśmy jedynie znaleźć na jego tylnej ściance gniazdo wbudowanego dekodera i włożyć tam wtyczkę anteny. Gdyby te operacje okazały się dla nas zbyt skomplikowane, możemy skorzystać z audycji instruktażowych, zamieszczonych w Internecie na stronie www.cyfryzacja.gov.pl, w których Babcia Lodzia w przystępny sposób tłumaczy krok po kroku, jak przejść na telewizję cyfrową.

Można też zadzwonić na infolinię: 800 007 788.


Garść przydatnych informacji na temat telewizji cyfrowej

Przejście na odbiór telewizji cyfrowej to wymóg czasów. Dzięki sygnałowi cyfrowemu można nadawać większą liczbę programów telewizyjnych, poprawić jakość obrazu i dźwięku, wprowadzić telewizję wysokiej rozdzielczości HDTV i nadawać równolegle kilka ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięk przestrzenny) oraz dodatki, choćby informacje w formie napisów.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej konieczny jest cyfrowy telewizor z wbudowanym odpowiednim dekoderem lub dotychczasowy tradycyjny telewizor analogowy z dołączonym do niego dekoderem zewnętrznym (tzw. STB) i poprawnie działającą instalacją antenową - indywidualną lub zbiorową, tzw. AIZ (antenowa instalacja zbiorowa). Jeśli korzystaliśmy do tej pory z anteny indywidualnej, nic nie musimy robić, najwyżej kupić lepszą antenę, np. kierunkową wieloelementową. Anteny typu AIZ będą natomiast wymagały przystosowania do odbioru sygnału cyfrowego, ale to już należy do zadań właściciela lub zarządcy budynku.

W tej chwili dostępnych jest 21 programów, w tym: TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV4. TV6.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!