Drogowcy biorą się do remontów najważniejszych dróg krajowych w naszym regionie. Sprawdzamy, które miejscowości należy omijać.
<!** Image 3 align=none alt="Image 213371" sub="Fot. Alicja Piotrowska">
- W tym roku chcemy wyremontować 32 kilometry najbardziej zniszczonych dróg - mówi rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA, Tomasz Okoński. - Wznowione są także prace przy budowie autostrady A1 między Toruniem a Włocławkiem. Na utrudnienia napotkają kierowcy poruszający się, m.in., Drogą Krajową (DK) nr 5 na obwodnicy Świecia, DK nr 15 w Inowrocławiu na ul. Poznańskiej oraz DK nr 25 w Sępólnie na ul. Chojnickiej
Na tej ostatniej drodze, która jest jedną z najważniejszych tras prowadzących nad Bałtyk, drogowcy pojawią się także w miejscowościach Obkas, Orzełek i Zamarte. Z powodu remontów wprowadzony zostanie tam ruch wahadłowy.
<!** reklama>
Zdaniem kierowców, teraz najgorzej jeździ się krajową „jedynką”, pomiędzy Toruniem a Włocławkiem. - Droga przejmuje cały ruch z autostrady od strony Trójmiasta oraz służy nadal za dojazd na budowę brakującego odcinka autostrady. Mam nadzieję, że wiosną w końcu zostanie otwarta. Szybciej dojedzie się do Łodzi i na Śląsk - mówi pan Mariusz, kierowca z bydgoskiego PKS-u.
Układanie nowego asfaltu zaplanowano również w miejscowościach Sienno i Kotomierz, na drodze łączącej Koronowo z Włókami. Osoby wybierające się na Mazury muszą liczyć się również z remontem blisko 4-kilometrowego odcinka DK nr 15 za Toruniem w rejonie miejscowości Gronowo. Dodatkowo zaczną się budowy zatok autobusowych w miejscowościach Proszyska, Orzełek i Przyłubie.
W samej Bydgoszczy do końca lipca trzeba uważać na rozkopaną ulicę Jagiellońską, gdzie trwa wymiana torowiska i rozjazdów tramwajowych. Objazd w kierunku ronda Grunwaldzkiego prowadzi Wałami Jagiellońskimi.
Do października zamknięta będzie też ul. Chodkiewicza (pomiędzy Gdańską a Sułkowskiego). Drogowcy praktycznie od podstaw budują tam nową jezdnię, torowisko i chodnik ze ścieżką rowerową. - Inwestycja jest podzielona na etapy, by nie odcinać dojazdu do poszczególnych posesji, stąd stosunkowo długi czas remontu - zaznacza rzecznik ZDMiKP, Krzystof Kosiedowski.
- W wakacje w rejonie Trasy Uniwersyteckiej jedynie w godzinach nocnych będą wprowadzone przewężenie, związane z takimi pracami, jak na przykład malowanie estakad - mówi inżynier kontraktu, Jerzy Gajewski. Większą cierpliwością będą musieli wykazać się kierowcy na Wyżynach. Wczoraj zaczęła się budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Wojska Polskiego z Magnuszewską. Dodatkowo dobudowane zostaną buspasy na Zdobywców Wału Pomorskiego oraz Jana Pawła II.