Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z RMF FM, stwierdził, że konieczne jest doprecyzowanie tzw. ustawy antyaborcyjnej, aby jako przesłanki legalnej aborcji „pozostały wyłącznie wady o charakterze letalnym, tzn. takie, które rzeczywiście uniemożliwiają życie dziecka i w ten sposób kobieta jest narażona na wielkie cierpienie - i tak nie może być”. Dzień wcześniej w Polsat News zapewnił, że jest gotowy zaangażować się w proces legislacyjny.
Sobolewski: Jesteśmy gotowi do włączenia się w każdą inicjatywę prezydenta
Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski pytany był w czwartek na antenie Polskiego Radia o ewentualny projekt nowelizacji ustawy ws. przepisów aborcyjnych i o to, kto odpowiadać miałby za jego przygotowanie - prezydent, czy sejmowa większość.
W odpowiedzi Sobolewski stwierdził, że prezydent „jako pierwsza osoba w państwie ma prawo do swojej oceny tego, co się dzieje i podjęcia ewentualnych działań”. - Jeśli będzie taka inicjatywa, gdyby był jego projekt, bądź w pierwszej kolejności konsultacje z klubami parlamentarnymi i potem inicjatywa, to jako Zjednoczona Prawica jesteśmy gotowi do włączenia się w każdą inicjatywę pana prezydenta, do rozmów – zapewniał poseł.
Publikacja wyroku TK jeszcze w tym tygodniu
Nowe przepisy zaostrzające prawo aborcyjne wejdą w życie, wraz z opublikowaniem wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Zdaniem Sobolewskiego nastąpi to jeszcze w tym tygodniu.
Apel osób wzywających do niepublikowania wyroku nazwał „hipokryzją”. - Pamiętamy, sprzed kilku lat, głośne hasła, żeby publikować (orzeczenie TK w sprawie zgodności ustawy o TK z konstytucją, wydane w czasach rządów Beaty Szydło), a teraz ci sami ludzie krzyczą, by nie publikować – mówił poseł.
Porozumienie przedstawi projekt ustawy
Partia Jarosława Gowina, będąca częścią Zjednoczonej Prawicy, zapowiedziała, że będzie pracować nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które miałyby być następstwem wyroku TK.
Rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka, cytowana przez Polsat News, zaznaczyła jednak, że ewentualne projekty ustaw zostaną przedstawione dopiero, gdy zyskają aprobatę koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy. - Takie konsultacje będziemy jak najbardziej dalej prowadzić z naszymi koalicjantami. Żeby projekt, z którym wyjdziemy, miał jakikolwiek sens, to musi spotkać się z poparciem całej Zjednoczonej Prawicy – mówiła.
W wydanym w niedzielę oświadczeniu Porozumienie zaproponowało rozwiązania prawne dotyczące przerywanie ciąży. Wśród nich znalazłby się zapisy, które „precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa”. Jednocześnie mają one uwzględniać „prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazującymi je na śmierć w trakcie ciąży, lub niedługo po urodzeniu".
Wyrok TK i ogólnopolskie protesty
Po tym jak TK stwierdził niekonstytucyjność możliwości przerwania ciąży w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, w efekcie legalna aborcja będzie możliwa jest tylko w dwóch przypadkach: zagrożenia życia matki oraz gdy ciąża jest wynikiem gwałtu.
Wyrok sądu konstytucyjnego wywołał liczne protesty, które przybrały formę wielotysięcznych manifestacji na ulicach polskich miast.
