1 z 12
Przewijaj galerię w dół
Spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim oraz jego...
fot. kolaż jt

Spotkanie z reżyserem Wojciechem Smarzowskim oraz jego filmową ekipą, w którym każdy może uczestniczyć online, dzień otwarty na Torbydzie, Bydgoskie Klasyki w industrialnym Exploseum, Rybi Rynek sprzed stu lat na pocztówkach i makiecie czy widowiskowa pogoń za lisem w Myślęcinku - to wszystko, a nawet więcej już w ten weekend!

2 z 12
Tętniący życiem Rybi Rynek z 1920 roku na trójwymiarowej...
fot. dawna pocztówka/ własność: Muzeum Kanału Bydgoskiego

Przekonaj się, jak wyglądało portowe życie na bydgoskim Rybim Rynku sprzed stu lat

Tętniący życiem Rybi Rynek z 1920 roku na trójwymiarowej makiecie, stworzonej przez bydgoskiego modelarza, czy na oryginalnych pocztówkach (także z lat wcześniejszych) zobaczyć można pod pokładem Barki „Lemara” MCK. Wernisaż w piątek (9.10.) o godz. 17. Wystawa czynna do 1 grudnia br.

Specjalnie na wystawę „Sto lat temu na Rybim Rynku” bydgoski modelarz Łukasz Kurzaj stworzył pokaźnych rozmiarów makietę w skali 1:87.

- Rybi Rynek, jaki widzimy na dawnych zdjęciach, został przeniesiony na trójwymiarową makietę, która zwiedzającym da o wiele pełniejsze wyobrażenie tego miejsca niż gdybyśmy zaprezentowali multimedialne modele 3D - zapewnia kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz, który przez ostatnie lata wyszukiwał też rzadkie egzemplarze pocztówek.

- Przeczesywałem zarówno polskie, jak i niemieckie aukcje internetowe oraz różne portale sprzedażowe. Eksponaty wypożyczyli także nasi bydgoscy kolekcjonerzy. Dużą część swoich zbiorów, związanych z Rybim Rynkiem, udostępniła mi Anna Perlik-Piątkowska. Na wystawę sporo pamiątek udało się również zdobyć chociażby od Karola Słowińskiego, w tym dwie najciekawsze pocztówki - opowiada Tomasz Izajasz, który już w piątek (9.10.) o godz. 17.00 będzie oprowadzać po ekspozycji podczas wernisażu pod pokładem gościnnej Barki „Lemara” MCK, zacumowanej na Brdzie przy Rybim Rynku właśnie.

„Lemarę”, która jest pływającym Muzeum Legend Szyperskich, odwiedzają regularnie rodziny szyperskie. Jest zatem duża szansa, że zwiedzając wystawę do 1 grudnia, usłyszymy od nich wiele dodatkowych ciekawostek o dawnym portowym życiu Rybiego Rynku. Wstęp wolny, należy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu społecznego.

3 z 12
„Chodź na łyżwy", czyli dzień otwarty i piknik rodzinny w...
fot. Archiwum Tomasz Czachorowski

„Chodź na łyżwy”! Torbyd zaprasza

„Chodź na łyżwy", czyli dzień otwarty i piknik rodzinny w sobotę (10.10.) na lodowisku Torbyd. Rejestracja online na wydarzenie zaczyna się tego samego dnia o godz. 10.45.

Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej oraz młodsze (od 4. roku życia) i opiekunowie mają okazję nauczyć się jeździć na łyżwach po okiem wykwalifikowanych instruktorów z bydgoskiego klubu Ice'n'roll. Bezpłatne zajęcia (45 minut) rozpoczynają się w dwóch turach do wyboru - o godzinie 11.15 i 12.15. Na miejscu można wypożyczyć łyżwy (odpłatnie).

Dodatkową atrakcją będą o godz. 12 pokazy, w których wystąpią wielokrotni Mistrzowie Polski, piąty duet ME - Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev oraz miejscowy team łyżwiarstwa synchronicznego Skadi.

Rejestracja online na wydarzenie rozpoczyna się w sobotę o godz. 10.45 i będzie czynna przez cały okres trwania imprezy pod linkiemTUTAJ

Udział bezpłatny, impreza odbywa się przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

4 z 12
W sobotę (10.10.) Bydgoskie Klasyki zapraszają w godz. 12-16...
fot. Archiwum Dariusz Bloch

Bydgoskie Klasyki zapraszają do Exploseum, gdzie powstanie ich siedziba

W sobotę (10.10.) Bydgoskie Klasyki zapraszają w godz. 12-16 do Exploseum, na terenie którego będzie można zobaczyć budynki, w których powstać ma Centrum Klasycznej Motoryzacji i Historii Techniki. Co w takim miejscu będzie się dziać? Jest już wstępna koncepcja, ale możecie dorzucić swoje pomysły podczas sobotniego spotkania przy grillu.

Temat stworzenia siedziby Stowarzyszenia Bydgoskich Klasyków pojawił się w lipcu br., a Miasto Bydgoszcz przychylnie spojrzało na ten pomysł i zaproponowało teren Exploseum, by ożywić tę część Bydgoszczy. Nowa siedziba Bydgoskich Klasyków ma być bowiem Centrum Klasycznej Motoryzacji i Historii Techniki. Na razie budynki wyznaczone pod siedzibę są opustoszałe, bez prądu ani żadnych innych mediów.

- Zapraszamy w sobotę do Exploseum na spotkanie i integracyjny grill, by mieszkańcy zaczęli Bydgoskie Klasyki kojarzyć już z tym miejscem. Oficjalnie rozpoczynamy też naszą współpracę z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy - wyjaśnia Robert Woźniak.

Ze względów technicznych przejazd zabytkowego autobusu, który był zapowiadany, nie może zostać zrealizowany. Dlatego stowarzyszenie prosi wszystkich zainteresowanych o korzystanie z komunikacji miejskiej lub własnego transportu. Trasa na miejsce spotkania od Exploseum, będzie oznakowana. Dostępne są dwa parkingi dla osób przyjeżdżających własnymi autami: parking nr 1 oraz parking nr 2

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Tłumy bydgoszczan na Festiwalu Roślin. Łuczniczka zaprasza także w niedzielę

Tłumy bydgoszczan na Festiwalu Roślin. Łuczniczka zaprasza także w niedzielę

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką

Zobacz również

Groźnie na drogach w Kujawsko-Pomorskiem. Wypadki na S5 i na autostradzie A1

Groźnie na drogach w Kujawsko-Pomorskiem. Wypadki na S5 i na autostradzie A1

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun