Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciuchy w sieci? Możesz dostać wezwanie od policji, by zeznawać w sprawie przestępstwa

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Policja zatrzymała czterech obywateli Bułgarii, którym przedstawiono zarzuty sprzedaży podrabianych rzeczy. Zabezpieczono 14 tys. sztuk odzieży oferowanej w transmisji online
Policja zatrzymała czterech obywateli Bułgarii, którym przedstawiono zarzuty sprzedaży podrabianych rzeczy. Zabezpieczono 14 tys. sztuk odzieży oferowanej w transmisji online policja
Chojnicka policja w ramach pomocy prawnej dla prokuratury w Krakowie, przesłuchała świadka w sprawie obrotu podróbkami w internecie. Chodzi o popularne transmisje online na Facebooku.

Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

Czytelniczka, która przekazał nam informację o tym, że została wezwana na policję w związku z domniemanym „nielegalnym handlem” w sieci, nie może wyjść ze zdziwienia.

Dostałam wezwanie do złożenia wyjaśnień w charakterze świadka - mówi. - Miałam zabrać ze sobą wszystkie rzeczy kupione podczas transmisji online na Facebooku.

Okazje online

Nasza Czytelniczka zaznacza, że w sieci kupuje bardzo często, a właśnie podczas transmisji online zdarza się, że można natrafić na wyjątkowe ubrania w korzystnych cenach.

- Pierwszy raz spotkałam się z nazwą tej firmy, właśnie kiedy otrzymałam wezwanie na policję. Nie miałam pojęcia, co to za marka, ponieważ przedtem kupowałam u osób, które przedstawiały się imiennie. Skąd miałam wiedzieć, jaką markę reprezentują? Przecież, kiedy kupuje się, na przykład warzywa na bazarze, to klienci raczej nie dopytują, z którego gospodarstwa rolnego pochodzą i czy marchewka nie była uprawiana z pogwałceniem prawa...

Klientka, która zgłosiła się w tej sprawie do redakcji, podkreśla, że w ogóle nie byłaby w stanie dociec, o którą transakcję online może policji chodzić, gdyby nie to, iż od jednej złożyła reklamację.

- Tylko dzięki temu, że w moich przelewach zauważyłam tę jedną transakcję sprzed półtora roku, uświadomiłam sobie, że prawdopodobne może chodzić o tę firmę

(szyld, pod jakim prowadzona była sprzedaż zachowujemy do wiadomości redakcji).

Wiadomo na pewno, że w sprawie obrotu ubraniami w sieci czynność przesłuchania świadka zlecono Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach. Z naszych ustaleń wynika, że jednostką nadzorującą postępowanie jest Prokuratura Rejonowa Wieliczka.

- Jeżeli gospodarzem takiego postępowania jest inna jednostka, to nie mogę udzielić na ten temat prowadzonych czynności - mówi mł. asp. Justyna Przytarska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chojnicach.
Policjanci - jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń - mieli pytać świadka o to, czy podczas transmisji online na Facebooku, osoby prezentujące ubrania sugerowały, że to rzeczy oryginalne.

Za handel podróbkami grozi 5 lat więzienia

Krakowscy śledczy nadzorują postępowanie z artykułu 305 ustawy Prawo Własności Gospodarczej. Przepis ten stanowi między innymi: „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Czekamy na odpowiedzi z Prokuratury Okręgowej w Krakowie na temat tego, ilu świadków do tej pory przesłuchano i m.in. czy komukolwiek postawiono w tej sprawie zarzuty.

14 tysięcy podróbek

W czerwcu krakowska policja informowała o zatrzymaniu czterech obywateli Bułgarii, którzy usłyszeli zarzuty handlu podrobioną odzieżą. Proceder polegał na organizowaniu cotygodniowych relacji „live” na portalu społeczno-ściowym, podczas których sprawcy oferowali dostępny do zakupu towar, prezentując go na sobie, bądź już bezpośrednio zapakowany, informując o dostępnych rozmiarach, kolorach i cenie. Osoby, które wyrażały chęć zakupu wybranego towaru, kontaktowały się ze sprzedającym już indywidualnie, w efekcie przelewając wskazaną kwotę na rachunek bankowy sprawców.

Policja w samochodach dostawczych i w lokalach wynajmowanych przez zatrzymanych, znalazła 14 tys. sztuk podrabianych światowych marek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ciuchy w sieci? Możesz dostać wezwanie od policji, by zeznawać w sprawie przestępstwa - Gazeta Pomorska