Kibice kolarstwa z zapartym tchem śledzą tegoroczny Tour de France. Przede wszystkim ze wzlędu na ponowny udział w nim Lance’a Armstronga.
W młodości trenował triathlon. Zawodowym kolarzem został w 1992 r., po igrzyskach w Barcelonie, na których zajął 14 miejsce. Rok później zdobył tytuł mistrza świata i debiutował w Tour de France nie kończąc wyścigu.
Przerwana kariera
Zwycięstwo na Wielkiej Pętli stało się odtąd jego głównym sportowym celem. W 1996 r. karierę przerwała mu choroba nowotworowa (rak jądra). Armstrong jednak nigdy nie zwątpił w zwycięstwo nad chorobą. Przeszedł dwie operacje chirurgiczne i cztery cykle chemioterapii, które pozwoliły mu powrócić do życia i sportu.
Trzy lata później, w 1999 r. triumfował po raz pierwszy w Tour de France, najcięższym kolarskim wyścigu świata i powtórzył ten wyczyn w kolejnych latach sześciokrotnie.
Na wspaniałej legendzie Armstronga, człowieka, który nie tylko pokonał śmiertelną chorobę, ale wrócił do sportu wyczynowego i odnosił największe sukcesy w swojej dyscyplinie, cieniem kładą się pojawiające się od 2001 r. pogłoski o stosowaniu EPO, syntetycznej glikoproteiny, która zwiększa poziom erytrocytów, a tym samym wydolność organizmu, a jednocześnie ryzyko wystąpienia zakrzepicy i zawału mięśnia sercowego. Podejrzenia wzmacniał fakt współpracy od 1995 r. kolarza z doktorem Ferrari, który twierdził, że EPO jest nieszkodliwe (w 2004 r. został on oskarżony i skazany na karę więzienia w zawieszeniu oraz na roczny zakaz wykonywania zawodu w kontrowersyjnym procesie, w którym najważniejszym dowodem były zeznania jego byłego podopiecznego). W tropieniu śladów rzekomego stosowania niedozwolonych środków przez Armstronga celował zwłaszcza dziennikarz „Sunday Timesa”, Brytyjczyk David Walsh. W 2004 r. ukazała się jego książka „Sekrety Lance’a Armstronga”, w której wraz z drugim autorem Francuzem Pierre’em Ballesterem otwarcie oskarżył kolarza o stosowanie dopingu.
Odpiera zarzuty
Lance Armstrong odpierał te zarzuty mówiąc, że w trakcie leczenia jego choroby nowotworowej brał duże dawki epogenu, leku o podobnym składzie do EPO. I chociaż niczego mu nie udowodniono, a Międzynarodowa Federacja Kolarska oczyściła go z tych zarzutów, niektórzy wątpią w możliwość odnoszenia tak wspaniałych zwycięstw po wyniszczającej chorobie i terapii. W 2005 roku Armstrong po raz siódmy z rzędu wygrał Tour de France, po czym zapowiedział, że kończy swoją kolarską karierę. Trzy lata później, 10 września 2008 roku, ogłosił oficjalnie, że wraca do kolarstwa, by promować walkę z rakiem.
<!** reklama>Ma czworo dzieci: syna Luke’a (ur. 1999), bliźniaczki Grace i Isabelle (ur. 2001) oraz Maksa (ur. 2009). We wrześniu 2003 r. rozwiódł się ze swoją żoną Kristin Richard, matką jego trojga dzieci, i związał z piosenkarką Sheryl Crow, z którą w 2005 roku się zaręczył. Na wiosnę 2006 roku planowany był ślub, ale w lutym ten związek się rozpadł.
Poza sezonem, mieszka w rodzinnym Austin w stanie Teksas. Ma też dom w hiszpańskiej Gironie.
Wspólnie z Sally Jenkins napisał dwie książki autobiograficzne: „Mój powrót do życia” i „Liczy się każda sekunda”.(nad)
Teczka osobowa
Lance Armstrong
- Ur. 18 września 1971 r.
- Grupa zawodowa Astana.
- Największe sukcesy: siedmiokrotny triumf w Tour de France, mistrzostwo świata ze startu wspólnego (1993 r.), brązowy medal igrzysk olimpijskiech w Sydney (2000 r.).
Tour de France
Wyniki VI etapu
- Norweg Thor Hushovd (Cervélo) wygrał w Barcelonie szósty etap Tour de France (181,5 km w Katalonii), wyprzedzając na łagodnym podjeździe na mecie Hiszpanów: Óscara Freire (Rabobank) i Jose Joaquina Rojasa (Caisse d’Epargne). Liderem Wielkiej Pętli przed pierwszym prawdziwie górskim etapem w piątek pozostaje Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank), który ma taki sam czas jak Amerykanin Lance Armstrong i o 19 s lepszy od Hiszpana Alberta Contadora (obaj Astana).
- Jedyny Polak w peletonie, Marcin Sapa (Lampre), stracił ponad pięć minut, został sklasyfikowany na 138. pozycji i w klasyfikacji generalnej spadł na 144. miejsce.
- Klasyfikacja generalna: 1. Fabian Cancellara 19:29,22 godz, 2. Lance Armstrong ten sam czas, 3. Alberto Contador - strata 19 s, 4. Andreas Klöden (Niemcy, Astana) - 23, 5. Levi Leipheimer (USA, Astana) - 31 6. Bradley Wiggins (Wielka Brytania, Garmin-Slipstream) - 38.(www.sportowefakty.pl)