Ciąg dalszy sprawy odwołania generała Jarosława Gromadzińskiego. Służba Kontrwywiadu Wojskowego ujawniła szczegóły

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
SKW podała, że postępowanie sprawdzające w terminie podstawowym może trwać do 6 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać jednorazowo przedłużone o kolejne 6 miesięcy.
SKW podała, że postępowanie sprawdzające w terminie podstawowym może trwać do 6 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać jednorazowo przedłużone o kolejne 6 miesięcy. Michał Zieliński/PAP
W środę gen. Jarosław Gromadziński został odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. W czwartek głos w sprawie zabrała Służba Kontrwywiadu Wojskowego. SKW wytłumaczyła, co oznacza wszczęcie z urzędu kontrolnego postępowania sprawdzającego, które dotyczy generała.

Odwołanie gen. Gromadzińskiego

W środę MON zakomunikował, że SKW wszczęła postępowanie kontrolne „dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera”. „W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju” – przekazał MON.

Nowy dowódca Eurokorpusu

Na jego miejsce powołano w środę wieczorem gen. broni Piotra Błazeusza, dotychczasowego pierwszego zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W środę wieczorem w oświadczeniu opublikowanym na portalu X gen. Gromadziński zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

SKW wydała komunikat. Na czym polega procedura?

W czwartek SKW opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat, w którym przekazano informację o postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez SKW. „Służba Kontrwywiadu Wojskowego, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756 z późn. zm.), wszczyna z urzędu kontrolne postępowanie sprawdzające w przypadku uzyskania nowych informacji wskazujących, iż osoba posiadająca ważne poświadczenie bezpieczeństwa nie daje rękojmi zachowania tajemnicy” – czytamy.

W komunikacie dodano, w latach 2021–2023 SKW wszczęła ok. 150 kontrolnych postępowań sprawdzających wobec żołnierzy, funkcjonariuszy SKW oraz pracowników resortu obrony narodowej.

SKW podała też, że postępowanie sprawdzające w terminie podstawowym może trwać do 6 miesięcy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może zostać jednorazowo przedłużone o kolejne 6 miesięcy. „Postępowanie jest dwuinstancyjne, co oznacza, że od negatywnej decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego osobie sprawdzanej przysługuje odwołanie do Prezesa Rady Ministrów, a także podlega kontroli sądowo–administracyjnej” – czytamy w komunikacie.

„Obecnie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, również w następstwie przeprowadzonego w pierwszym kwartale br. audytu działalności Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2015–2023, kierując się dobrem ochrony informacji niejawnych, wszczyna kontrolne postępowania sprawdzające wobec osób pozostających w jej właściwości, niezależnie od zajmowanego stanowiska służbowego i posiadanego stopnia” – dodano.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl