Za dołączeniem do strefy euro opowiedziało się 117 deputowanych, a przeciw było tylko 13. Jeden deputowany wstrzymał się od głosu, a 20 nie wzięło udziału w głosowaniu. Zgodnie z podjętą decyzją, od 1 stycznia 2023 roku Chorwacja stanie się 20. członkiem strefy euro.
Premier Chorwacji postanowił, że od 5 września do końca 2023 roku, wszystkie ceny będą podawane w dwóch walutach, zarówno w euro jak i kunach, które do tej pory stanowiły oficjalną walutę chorwacką. Ma to na celu przygotowanie społeczeństwa do zmiany waluty. Do tego czasu będzie również trwać wymiana będących w obiegu 36 mld kun w gotówce.
Wizerunek kuny, od której pochodzi nazwa dotychczasowej waluty chorwackiej, pojawi się na monecie o nominale 1 euro. Poza tym, na chorwackiej jednoeurówce znajdzie się mapa Chorwacji, szachownica, która jest narodowym symbolem tego państwa, oraz litery głagolicy, czyli najstarszego alfabetu języków słowiańskich.
Ryzyko inflacji może wzrosnąć
Rząd zapewnia, że dzięki zmianie waluty, gospodarka kraju będzie stabilniejsza ponieważ dzięki temu zmniejszone zostaną stopy procentowe, a państwo zwiększy swoją atrakcyjność inwestycyjną. Jednocześnie istnieje ryzyko wzrostu inflacji, ponieważ w wielu państwach, które przystąpiły do strefy euro, nastąpił wzrost cen spowodowany tym, że sprzedawcy zaokrąglali je w górę do pełnej wartości euro.
Utrzymanie niskiej inflacji w Chorwacji będzie więc największym wyzwaniem dla rządu tego państwa. Kurs wymiany kuny na euro ustalono na poziomie 7,5345 kuny za 1 euro.
