Na miejscu wykonywane są już zabiegi koronarografii. Personel oddziału kardiologii przygotowuje się do przeprowadzenia angioplastyki naczyń i leczenia ostrych zespołów wieńcowych i zawałów.
<!** Image 2 align=right alt="Image 138110" sub="W inowrocławskiej lecznicy otwarto oddział kardiologii z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego
i pracownią hemodynamiki. Ta wiadomość z pewnością ucieszy pacjentów / Fot. Renata Napierkowska">W inowrocławskim szpitalu powstał oddział kardiologiczny z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz pracownią hemodynamiki. Pierwsi pacjenci są poddawani planowym badaniom koronarograficznym od tygodnia. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie oddziału kardiologii z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego i pracownią hemodynamiki.
- Od maja 2008 roku w naszym ośrodku dokonujemy implantacji kardiologicznych. Wszczepiliśmy już ponad 200 stymulatorów. Na miejscu możemy także kontrolować ich pracę. Chciałbym szczególnie podziękować profesorowi Jackowi Kubicy, kierownikowi I Katedry i Kliniki Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, który pomógł nam wdrożyć przeprowadzanie takich zabiegów - mówił podczas uroczystości ordynator oddziału kardiologicznego w inowrocławskim szpitalu doktor Marek Bronisz.
<!** reklama>Inowrocławska lecznica doczekała się już własnych kardiologów, a kilku lekarzy nadal podnosi swoje kwalifikacje i robi specjalizację. Personel lecznicy przy ul. Poznańskiej juz od dwóch lat przygotowuje się do tego, by na miejscu przeprowadzać planowane i ostre zabiegi koronarografii, angioplastykę naczyń oraz wdrożyć całodobowe leczenie ostrych zawałów serca. Już w niedalekiej przyszłości na miejscu pacjenci będą poddawani implantacji kardiowerterów. - Rozwój kardiologii w naszym szpitalu oznacza, że coraz więcej osób z chorobami serca i krążenia uzyska pomoc na miejscu i nie będziemy musieli ich przewozić na specjalistyczne badania i leczenie do Bydgoszczy - przypomina dyrektor lecznicy doktor Eligiusz Patalas.
<!** Image 3 align=left alt="Image 138110" >Na oddziale kardiologicznym znajdują się 42 łóżka. Miesięcznie trafia tam dwustu chorych. Czas przebywania pacjenta wynosi średnio pięć dni. W porównaniu z innymi oddziałami śmiertelność pacjentów jest niska i wynosi od 2 do 2,1 procent. Na oddziale przeprowadza się blisko 2400 prób wysiłkowych i tysiąc badań holterowskich rocznie. Uroczystego otwarcia oddziału kardiologicznego po remoncie i reorganizacji dokonał starosta Tadeusz Majewski.
Warto wiedzieć
- 42 łóżka znajdują się na oddziale kardiologicznym.
- W tym jest 14 stanowisk intensywnego nadzoru kardiologicznego.
- Średnio w miesiącu trafia tam 200 pacjentów.
- Rocznie leczy się około 2,5 tysiąca chorych.