5 z 17
To wyjątkowo piękne letnie kwiaty. Mają żółte płatki, czasem...
fot. Katarzyna Laszczak

Rudbekie

To wyjątkowo piękne letnie kwiaty. Mają żółte płatki, czasem z brązowymi przebarwieniami i charakterystyczne czarne „oczka”. Kwitną od lata do jesieni. Warto sadzić je w słońcu. Te rośliny pochodzą z amerykańskich prerii i dobrze znoszą suszę, nie mają też dużych wymagań co do ziemi. Wybierając rudbekie zwróćmy uwagę na gatunek, bo nie wszystkie są wieloletnie! Najlepsza będzie rudbekia błyskotliwa.

6 z 17
Mają atrakcyjne kwiaty, ale słyną także z pięknych liści,...
fot. Katarzyna Laszczak

Funkie (hosty)

Mają atrakcyjne kwiaty, ale słyną także z pięknych liści, które mogą mieć różne kolory – od niebieskawych, przez odcienie zieleni do żółtych i kremowych. Często są także wzorzyste. Czy to ze względu na kwiaty, czy właśnie liście, funkie to jedne z podstawowych roślin do ogrodu łatwego w uprawie. Nie wybierajmy jednak super wyszukanych odmian np. o całkiem jasnych liściach, bo one są nieco bardziej wymagające. Najlepiej zdecydować się na „klasyczne”, stare odmiany o fioletowych lub białych kwiatach i biało-zielonych liściach. Posadźmy je w co najmniej lekkim cieniu. Hosty najczęściej kwitną w lipcu, ale ich liście są atrakcyjne aż do przymrozków.

7 z 17
Ich wygląd jest imponujący, a wymagania minimalne. Świetnie...
fot. 123rf.com

Juki karolińskie

Ich wygląd jest imponujący, a wymagania minimalne. Świetnie radzą sobie z suszą i mrozem, ich liście są zielone również zimą, a kwiaty naprawdę wyjątkowe. Wysoki pęd kwiatowy, wyrastający z kępy liści jest obwieszony białymi, lekko pachnącymi i dużymi kwiatami. Nie lubią tylko cienia i podmokłej ziemi. Kwitną w lipcu-sierpniu.

8 z 17
To niezwykle atrakcyjne rośliny o oryginalnych kwiatach. Ich...
fot. Katarzyna Laszczak

Pysznogłówki ogrodowe

To niezwykle atrakcyjne rośliny o oryginalnych kwiatach. Ich dodatkową zaletą jest to, że są bardzo miododajne. Mają kwiaty w odcieniach czerwieni, różu, fioletu. Z czasem rozrastają się w ładne kępy. Niezwykłą cechą pysznogłówek jest to, że mają pachnące liście i pędy (można ich używać do aromatyzowania herbat w stylu Earl Grey). Monardy, jak inaczej nazywa się te kwiaty, warto podlewać podczas przedłużającej się suszy. Sadzi się je w słońcu. Kwitną od lipca do późnej jesieni.

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Kiedy rewitalizacja EC Szombierki? Na EKG padła deklaracja prezesa Grupy Arche

Kiedy rewitalizacja EC Szombierki? Na EKG padła deklaracja prezesa Grupy Arche

CM UMK w Bydgoszczy ma 43 nowych doktorów. Zobacz zdjęcia z uroczystej promocji!

CM UMK w Bydgoszczy ma 43 nowych doktorów. Zobacz zdjęcia z uroczystej promocji!

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Venom przejmuje Avengersów! Efekty tej fuzji są widowiskowe

Zobacz również

„Bydgoscy Patrioci” zorganizowali wiec w obronie tradycyjnych wartości

„Bydgoscy Patrioci” zorganizowali wiec w obronie tradycyjnych wartości

AI zaprojektowała naszą kuchnię. Wystarczyło zdjęcie i kilka poleceń

AI zaprojektowała naszą kuchnię. Wystarczyło zdjęcie i kilka poleceń