Okrągłe listki, drobne białe kwiaty i wielka moc. Centella asiatica, zwana także gotu kola (tygrysia trawa), od tysięcy lat jest filarem medycyny ajurwedyjskiej. Jej skuteczność w kojeniu podrażnień sprawiła, że współcześnie stała się cennym surowcem kosmetycznym. Stymuluje procesy naprawcze skóry, dzięki czemu koi stany zapalne. Zwiększa w skórze ilość kolagenu i kwasu hialuronowego, działa antybakteryjnie, wzmacnia naczynia krwionośne. Liście i korzenie wąkroty azjatyckiej to bowiem bogate źródło cennych substancji, m.in. magnezu, aminokwasów, fitosteroli, flawonoidów czy witamin (głównie A, C, E i K). Jednak dopiero odkrycie kilkanaście lat temu dwóch absolutnie wyjątkowych pozyskiwanych z tej rośliny substancji ugruntowało pozycję wąkroty azjatyckiej w świecie kosmetycznym. Tymi substancjami są madekasozyd i azjatykozyd.
Regenerujący sekret wąkroty azjatyckiej
W 2003 roku świat biotechnologii poznał pozyskiwany z korzeni i liści wąkroty azjatyckie i wyróżniający się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi madekasozyd. Dodatkowo stymuluje on fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu, co znacznie przyspiesza proces regeneracji uszkodzeń naskórka. To właśnie dlatego kosmetyki i preparaty na bazie centella asiatica nie mają sobie równych w łagodzeniu podrażnień, stanów zapalnych oraz skutków kontaktu ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kojąco-regenerujące działanie madekasozydu wzmacnia azjatykozyd. Nie tylko przyspiesza naturalne procesy naprawcze. Działa antybakteryjnie, przeciwobrzękowo oraz stymuluje proces bliznowacenia, dzięki czemu znacznie ułatwia walkę z bliznami czy rozstępami.
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z centella asiatica?
Wąkrota azjatycka na podrażnienia
Dla ludzkiej skóry zawarte w wąkrocie azjatyckiej madekasozyd oraz azjatykozyd są równie kojącym kompresem jak dla rannych tygrysów z laotańskiej legendy. Przeciwzapalne i łagodzące właściwości tej niepozornej byliny docenią zwłaszcza posiadaczki skóry podrażnionej i nadreaktywnej. Słowem: wrażliwej. Centella asiatica przyspiesza naturalną regenerację uszkodzonego naskórka, który w krótkim czasie odzyskuje zdrowy i piękny wygląd. Przy częstym kontakcie z detergentami, odczynnikami chemicznymi lub środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu regularne stosowanie kosmetyków zawierających centella asiatica pozwoli nieco zmniejszyć skutki ekspozycji na te drażniące substancje.
Wąkrota azjatycka na trądzik
Azjatykozyd świetnie radzi sobie w łagodzeniu stanów zapalnych o podłożu trądzikowym. Wykazuje bardzo dobre działanie antybakteryjne, dzięki czemu nie tylko łagodzi przebieg trądziku, ale także walczy z jego główną przyczyną. Centella asiatica stymuluje naturalny proces bliznowacenia, przez co zmniejsza ryzyko niepożądanych pamiątek po wypryskach w postaci blizn oraz trudnych do usunięcia przebarwień.
Wąkrota azjatycka a pielęgnacja anti aging
Wąkrota azjatycka sprawdza się w pielęgnacji anti aging. Przyspieszona regeneracja uszkodzonego naskórka jest rezultatem wzmożonej produkcji kolagenu. Skóra staje się wyraźnie gładsza, bardziej elastyczna i sprężysta. Zmarszczki są mniej widoczne. Przeciwobrzękowe działanie wąkroty azjatyckiej warto wykorzystać także w prewencji obrzęków oraz cieni pod oczami. Jak wykazało jedno z licznych badań, które poświęcono tej bylinie, satysfakcjonujące efekty przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe daje połączenie ekstraktu z centella asiatica z witaminą C. Warto więc szukać kosmetyków, które zawierają w składzie te substancje aktywne.
Wąkrota azjatycka na rozstępy i blizny
Wąkrota azjatycka przyda się także w walce z rozstępami. Wyodrębnione z jej liści i korzeni madekasozyd oraz azjatykozyd korzystnie wpływają na wszystkie fazy gojenia się ran i podrażnień, w tym na proces ziarninowania i bliznowacenia. W rezultacie nieco wygładzają blizny oraz ułatwiają szybsze przejście do fazy zanikania rozstępów.
Wąkrota azjatycka na cellulit
Preparaty antycellulitowe z wąkrotą azjatycką mogą być przełomowe, zwłaszcza dla osób, które przez wiele lat były skazane na porażkę w walce z pomarańczową skórką. Przerośnięte komórki tkanki tłuszczowej (główna przyczyna cellulitu) powodują obrzęki oraz rozszerzają naczynia krwionośne, które potęgują estetyczny defekt na skórze. Wąkrota azjatycka znacznie usprawnia przepływ krwi i limfy, dzięki czemu zmniejsza obrzęki i tym samym widoczność cellulitu. Wzmacnia także kruche naczynka, zapobiegając powstawaniu pajączków. Dodatkowo zwiększa stopnia sprężystości i elastyczności skóry, dzięki czemu zmniejsza się widoczność grudek i nierówności.
Wąkrota azjatycka to -przynajmniej na pierwszy rzut oka - dosyć pospolita bylina. Drzemie w niej wielka kosmetyczna moc, dlatego warto, wzorem tygrysów z legendy, przekonać się o tym na własnej skórze.
