Łukasz Konstanty
Casper Ruud jest pierwszym norweskim tenisistą, który zagra w finale turnieju zamykającego sezon. Fot. PAP/EPA/Alessandro Di Marco
Casper Ruud wygrał z Andriejem Rublowem 6:2, 6:4 w półfinale tenisowego turnieju ATP Finals w Turynie. W niedzielnym finale zmierzy się z Serbem Novakiem Djokoviciem, który kilka godzin wcześniej pokonał Amerykanina Taylora Fritza.

Rublow z pewnością dotychczas nie należał do ulubionych rywali Ruuda. Zanim w sobotni wieczór doszło do półfinałowego starcia, panowie mieli już za sobą pięć innych pojedynków, w których zazwyczaj Norweg ponosił klęskę. Jedyne zwycięstwo odniósł rok temu w... turnieju zamykającym sezon 2021. Triumf nie przyszedł jednak wówczas łatwo - trzy sety i tie-break w decydującej partii jasno wskazują, jak mocno na zwycięstwo musiał napracować się przedstawiciel skandynawskiego kraju.

Łatwo wygrany set przez Ruuda

Równie wyrównanego i emocjonującego meczu spodziewano się także i tym razem. Ruud, wiedząc że w finale czeka już Novak Djoković, postanowił jednak zrobić wszystko, by jak najszybciej uporać się z półfinałowym rywalem i zachować jak najwięcej sił na niedzielną potyczkę z Serbem.

Do stanu 2:2 w pierwszej partii obydwaj tenisiści punktowali przy własnym serwisie, nie pozwalając, by rywal miał choć cień nadziei na przełamanie. Od piątego gema rządził i dzielił już jednak Norweg, który ostatecznie seta zakończył zwycięstwem 6:2.

Wydawało się, że równie szybko co pierwsza część spotkania, a może nawet szybciej, zakończy się także set drugi. Norweg znakomicie rozpoczął tę partię, dzięki dwóm przełamaniom prowadził już nawet 4:0 i 5:1, potem jednak rywal wziął się do pracy, zdobył trzy punkty z rzędu i na moment uwierzył, że jeszcze nie wszystko stracone.

Norweg nie zamierzał jednak ogromnej szansy, przed którą stanął wypuścić z rąk. W dziesiątym gemie przy własnym serwisie nie pozwolił rywalowi, aby ten rozstrzygnął na własną korzyść choć jedną wymianę, wygrał seta 6:4 i po trwającym godzinę i dziesięć minut meczu wywalczył awans do finału.

Casper Ruud pierwszym Norwegiem w finale turnieju ATP Finals

Triumfując w półfinale Ruud przeszedł do historii norweskiego tenisa. Jeszcze nigdy w historii on ani jakikolwiek jego rodak nie wystąpił w finałowym spotkaniu turnieju zamykającego tenisowy sezon. Mało tego - Norweg jest też pierwszym od ponad 30 lat graczem ze Skandynawii, który dotarł do finału. Poprzednim był Szwed Stefan Edberg, który w 1990 roku przegrał z Amerykaninem Andre Agassim.

W niedzielę przed Ruudem kolejne trudne wyzwanie. Z Novakiem Djokoviciem, z którym zmierzy się w finale, nigdy jeszcze nie wygrał nie tylko meczu, ale nawet seta. Decydujące spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00. Transmisję przeprowadzi Polsat Sport Extra