Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Camerimage: W cieniu sporów organizacyjnych i finansowych - odliczamy czas do znakomitej imprezy kulturalnej

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Haris Zambarloukas i Kenneth Branagah odebrali nagrodę dla duetu operator - reżyser na Camerimage 2017
Haris Zambarloukas i Kenneth Branagah odebrali nagrodę dla duetu operator - reżyser na Camerimage 2017 fot. Archiwum Expressu Bydgoskiego/Filip Kowalkowski
Młody bydgoszczanin, za którym nie stoją wielkie wytwórnie, przedstawia w konkursie swój film krótkometrażowy „Nieoczekiwane”.

Znamy coraz więcej szczegółów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE (nowy sponsor tytularny pojawił się miesiąc temu), który odbędzie się w dniach 10. - 17. 11. w Bydgoszczy. Tradycyjnie, „pałacem” festiwalowym będzie Opera Nova.
W ostatnich miesiącach merytoryczny aspekt wielkiej imprezy przyćmiły różnej maści spory organizacyjne. Warto zatem przypomnieć o tym, co na Camerimage najważniejsze: zdjęciach filmowych. Obok konkursów głównych, w których praca operatorów nagradzana jest przez jurorów statuetkami żab (i kijanek - w przypadku studentów), na Camerimage organizowanych jest kilka konkursów towarzyszących, prezentowane są tematyczne przeglądy, honorowani nagrodami specjalnymi są wielcy twórcy.

Część składów konkursowych i kilka nazwisk laureatów już ujawniono.

W ramach Konkursu Filmów Polskich 26. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu. W konkursie zobaczymy, m.in. koprodukcję „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego ze zdjęciami Piotra Niemyjskiego, wchodzący dziś na ekrany autobiograficzny „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka (zdjęcia: Witold Płóciennik) , głośny już „Kamerdyner” Filipa Bajona (operator Łukasz Gutt) z brawurową rolą Janusza Gajosa czy ubiegłoroczny „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego (zdjęcia: Piotr Sobociński Jr).

Nie było przestępstwa w ratuszu - pisze Rafał Bruski w liście otwartym

Oczekiwaną kategorią konkursową, której skład już został przedstawiony, jest Konkurs Wideoklipów.

Spośród ponad 450 zgłoszeń otrzymanych z całego świata, wybranych zostało 18 teledysków - rywalizujących o nagrody wręczane podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, 17. listopada. Publiczności oraz jurorom zaprezentowane zostaną one 15. listopada w głównej sali projekcyjnej Opery Nova.#Będą to, m.in., „Next to me” Imagine Dragons, „Corporation” Jacka White’a czy „Say something” Justina Timberlake’ a.

Nagroda Camerimage 2018 dla Montażystki, jak już informowaliśmy, trafi do Carol Littleton, odpowiedzialnej za montaż i nominowanej do Oscara za „E.T.” Spielberga. Tymczasem do Vittorio Storaro i Carlosa Saury, Eda Lachmana i Todda Haynesa, Harisa Zambarloukosa i Kennetha Branagha laureatów nagrody dla duetu reżysersko - operatorskiego dołączą w tym roku autor zdjęć Jean-Marie Dreujou i reżyser Jean-Jacques Annaud, a Nagrodę za Całokształt Twórczości odbierze legendarny polski autor zdjęć, Witold Sobociński.

- Na Festiwalu Camerimage staramy się podkreślać europejskie dziedzictwo filmowe jako ważną część naszej tożsamości, a także doskonały „towar eksportowy”, który prezentujemy gościom z całego świata - tłumaczy Aleksandra Paprocka z marketingu Camerimage. - Dlatego w programie stałe miejsce mają przeglądy kinematografii narodowej wybranego państwa europejskiego. Camerimage 2018 poświęciliśmy kinu czeskiemu, aby skonfrontować dorobek zmarłego w tym roku mistrza Milosa Formana z nowszymi zjawiskami w jego ojczystej kinematografii.

Dla bydgoszczan elektryzujący okazał się skład Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Jego rangę potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznającej prestiżowe Oscary. Oznacza to, że zdobywcy Złotej Żaby w tym konkursie, będą kwalifikowani do selekcji Nagród Akademii w kategorii Krótkometrażowy Film Dokumentalny bez wymaganej standardowej dystrybucji kinowej. Pośród 14 nominowanych jest „Nieoczekiwane” 23-letniego bydgoszczanina Mateusza Buławy (wyprodukowana także przez niego, sfilmowana z pomocą Moniki Dróżdż historia wcześniaka „podglądanego” na szpitalnym oddziale noworodkowym). Czy Mateusz otrzyma nagrodę? Pośród jakich gwiazd aktorskich, operatorskich i reżyserskich znajdzie się w operze? O tym wkrótce w „Expressie”.

Piraci drogowi w regionie. Niemal doprowadzili do tragedii! [wideo - program Stop Agresji Drogowej 4]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!