Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Camerimage 2013. Spotkanie z Władysławem Bartoszewskim przyciągnęło tłumy [ZDJĘCIA]

zdjęcia Dariusz Bloch
Trwa drugi dzień XXI Międzynarodowego Festiwalu Camerimage 2013. Jedną z gwiazd niedzielnego popołudnia był prof. Władysław Bartoszewski.

Trwa XXI Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage 2013. W niedzielę Bydgoszcz odwiedził polityk, historyk i mąż stanu - prof. Władysław Bartoszewski. Prawie dwugodzinnego wykładu na temat pojednania, który wygłosił profesor Bartoszewski, wysłuchało kilkaset osób. Miejsca siedzące zostały zajęte błyskawiczne, a ci, którzy nie zdążyli na początek wydarzenia, słuchali słów profesora na stojąco.

<!** reklama>

91-letni były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego oraz wieloletni więzień reżimu komunistycznego opowiadał m.in. o tym, czym dla niego był koszmar II wojny światowej oraz jak obecnie postrzega współczesne konflikty na świecie, także te inicjowane przez terrorystów. - Jak mówić i opisywać wojnę? - pytał prowadzący spotkanie Artur Wolski.

- Jestem ostatnim rocznikiem, który osiągnął dorosłość w okresie przedwojennym. W 1939 roku zdałem maturę - opowiadał dyplomata zebranej publiczności. - Pamiętam czasy, kiedy miała miejsce napaść faszystowskich Włoch na Etiopię. Był to ostatni konflikt, którego celem miało być zdobycie ziemi i władzy. To, co przynieśli naziści, było nowym typem wojny, wojny ideologicznej, którego celem było wyniszczenie całych narodów - odpowiedział profesor.

Wojna była punktem wyjścia do rozważań na temat dialogu i pojednania, w tym pojednania polsko-niemieckiego, którego animatorem przez całe swoje życie był profesor. - Dialog to coś takiego, co towarzyszy nam od od narodzin aż do śmierci. Prowadzimy go od maleńkości aż do późnej starości, chyba że wcześniej dopadnie nas demencja - żartował polityk.

Nie zabrakło też anegdot, które ilustrowały zaangażowanie dwukrotnego ministra spraw zagranicznych w kwestię dialogu. Profesor opowiadał m.in. o tym, jak podczas swojego pobytu w więzieniu współosadzeni, bez względu na to, czy byli zwykłymi kryminalistami, więźniami politycznymi, czy Niemcami, wybrali go na celowego.

Chcieli, by reprezentował ich interesy. - Złodzieje stwierdzili, że jestem w porządku i mam „gadane”, polityczni wiedzieli, że jestem jednym z nich, a Niemcy byli mi wdzięczni za to, że rozmawiam z nimi po niemiecku i nie wypominam im mojego pobytu w Auschwitz. Dostałem sto procent poparcia - wspominał Bartoszewski.

Spotkanie z profesorem odbyło się przy okazji pokazu dokumentalnego filmu pt. „Bartoszewski. Droga”, zrealizowanego przez Artura Więcka i Witolda Beresia. Autorzy postanowili wsiąść do jednego pociągu z Bartoszewskim, by porozmawiać z nim o jego życiu i dorobku.

Festiwal Camerimage 2013 rozpoczął się w sobotę i potrwa do 23 listopada.

Zobacz galerię:

Camerimage 2013. Spotkanie z Władysławem Bartoszewskim przyciągnęło tłumy [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!