Apel „w rocznicę masakry grudniowej na Wybrzeżu w 1970 roku” skierowany jest do posłów i senatorów.
"Uszanować dorobek" i "zapewnić warunki"
Społeczny Komitet Solidarni – Toruń Pamięta, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnorodnych środowisk opozycyjnych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w., "zwraca się o uszanowanie naukowego, edukacyjnego, badawczego dorobku Instytutu Pamięci Narodowej”, a także „o zapewnienie warunków do kontynuowania przez niego pracy, przy zachowaniu jego niezależności i rzetelnym finansowaniu”.
Czarzasty: "Myślmy o przyszłości, nie o przeszłości"
Stanowisko toruńskiego stowarzyszenia jest odpowiedzią na głosy polityków koalicji. Jeszcze w październiku współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty wyraził opinię, że IPN powinien zostać zlikwidowany.
Pomysł likwidacji IPN poparł również Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej: „Uważam, że Prawo i Sprawiedliwość przez te osiem lat skompromitował tę instytucję. (…) Myślmy o przyszłości, nie o przeszłości. Na pewno w tej formule IPN nie powinien funkcjonować".
Z kolei jego klubowy kolega Michał Szczerba zapowiedział „spore cięcia w budżecie Instytutu Pamięci Narodowej, jego reformę” oraz „koniec z polityką historyczną PiS”. W opinii posła Szczerby w IPN istnieje „gigantyczny przerost zatrudnienia”, a budżet Instytutu „był wręcz sztucznie pompowany”.
Nowe władze Komitetu
Apel Społecznego Komitetu "Solidarni - Toruń pamięta" wydany został już przez zarząd w nowym składzie. W skład którego weszli Jan Wyrowiński - prezes, Stanisław Śmigiel - wiceprezes, Marcin Orłowski - sekretarz, Władysław Krypel - skarbnik i Piotr Niedlich.
Celem Komitetu jest utrwalanie i zachowanie w świadomości mieszkańców Torunia i regionu toruńskiego pamięci o osobach, organizacjach i wydarzeniach, które przyczyniły się na tym terenie - szczególnie w okresie od 1976 do 1989 roku, do odzyskania niepodległości przez Polskę.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
