Zobacz wideo: Mieszkańcom nie podoba się rozszerzona strefa płatnego parkowania

Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić seniorów przed oszustwami. Niestety, straciła ją również mieszkanka Bydgoszczy chcąca zainwestować pieniądze w kryptowaluty.
Naciągacze podający się za maklerów giełdowych nawiązali z 70-latką kontakt przez komunikator, a następnie namówili do zainstalowania na telefonie i komputerze oprogramowania dającego zdalny dostęp do wspomnianych urządzeń. W ten sposób weszli w posiadanie jej danych osobowych i bankowych do logowania. Przejęli z jej konta blisko 150 tys. zł.
Jak uchronić się przed oszustami?
- Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję - apeluje kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy nie dzwoni do nas oszust, skontaktujmy się z policją. 112 to numer alarmowy, pod którym uzyskamy pomoc.
Policjanci apelują również do bliskich osób starszych, by zadbali o bezpieczeństwo seniorów: powiedzieli im o zagrożeniach, uczulili na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.
- Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę - podsumowuje kom. Lidia Kowalska.