Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach
Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcał, by z powodu pandemii - podobnie jak w zeszłym roku - pokarmy na wielkanocny stół wierni święcili w domach, dlatego w niektórych parafiach święconka w Wielką Sobotę (3 kwietnia 2021 r.) nie odbyła się.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w części bydgoskich parafii
Jednak w części kościołów, również tych bydgoskich, kapłani pobłogosławili pokarmy i pokropili je święconą wodą na zewnątrz świątyń. Tradycji stało się zadość m.in. w bydgoskiej Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo.
Święcenie pokarmów, co pół godziny (na zewnątrz świątyń) prowadziły także inne parafie w Bydgoszczy, jak m.in. Parafia Św. Marka - Salezjanie w Fordonie czy Parafia Św. Antoniego z Padwy osiedlu Czyżkówko. Jednocześnie księża zaapelowali, by nie gromadzić się tłumnie, zachować dystans społeczny i stosować się do zaleceń sanitarnych.
Przypominamy, że do 9 kwietnia w miejscach kultu religijnego dopuszczalna jest jedna osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, z wyjątkiem osób sprawujących kult.
Czy wiecie, że na Zachodzie zwyczaj święcenia pokarmów sięga VIII wieku. Tradycja na polskich ziemiach na dobre przyjęła się w XIV w. Początkowo święcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywało się w domach szlachty, a później również mieszczan. To gospodarz domu zapraszał duchownego, który święcił stoły zastawione jedzeniem. Dopiero później święcenie pokarmów zaczęto przynosić do kościołów.
Symbolika zawartości wielkanocnego koszyczka:
- baranek - symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego,
- jajka - symbol nowego życia, zmartwychwstania i zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią,
- chleb - symbol Ciała Jezusa Chrystusa, a także godności człowieka, któremu nigdy nie powinno zabraknąć chleba,
- wędliny, kiełbasy - są symbolem dobrobytu oraz ofiary baranka
- sól - symbol prawdy i oczyszczenia;
- chrzan - symbolizuje siłę, witalność,
- kawałek ciasta (najlepiej własnoręcznie zrobionego) - symbolizuje ludzką pracę, a także osłodę po 40 dniach postu,
- ser- symbol związku człowieka z przyrodą,
- zając wielkanocny - w niektórych regionach Polski (zajączki zwykle czekoladowe) symbolizujące płodność, a także zapowiadające nadejście wiosny.
