
W piątkowy (19.11.) wieczór w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury uroczystość - Dyplom „Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury” zostanie wręczony dwóm bydgoskim twórcom: Janowi Kai i Jackowi Solińskiemu, którzy niemal całe swoje życie poświęcili kulturze i sztuce. Początek o godz. 18. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona).
Jedna z pierwszy w kraju prywatnych galerii powstała w Bydgoszczy! Było to dokładnie 16 czerwca 1979 roku. Dwóch zbuntowanych wówczas 22-latków - malarz Jan Kaja i grafik Jacek Soliński - powołało do życia Galerię Autorską.
Propagowanie niezależnej sztuki w Polsce Ludowej graniczyło z szaleństwem. I choć w ciągu minionych czterech dekad zmieniały się adresy galerii - najpierw było poddasze na Dworcowej 98 (do 1983 roku.), potem piwnica na Chocimskiej 5 (do 2007 roku), późnej parter na Pomorskiej 48 (do 2012 roku), i powrót na Chocimską 5, to... - Bez względu na miejsce, poziom sztuki zawsze mają wysoki! - mówił nam Zdzisław Pruss, przy okazji poprzedniego okrągłego jubileuszu galerii.
Jan Kaja i Jacek Soliński w piątek (19.11.) zostaną wyróżnieni dyplomem „Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury”.
- Dyplom nie jest wyróżnieniem państwowym, okraszonym fanfarą ministerialnych peanów, nie jest również nagrodą finansową, lecz jest jedną z bardziej zaszczytnych form docenienia pracy twórczej, docenienia przez innych twórców, działaczy, koneserów kultury i sztuki, jak i środowisko artystyczne - wyjaśnia Jarosław Pijarowski. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba „Teatr Tworzenia”.
Dotychczas nagrodę wręczono m.in. twórcy Piwnicy pod Baranami - Piotrowi Skrzyneckiemu (pośmiertnie), kompozytorowi i muzykowi Włodzimierzowi Nahornemu czy Jarosławowi Struczyńskiemu – człowiekowi dzięki któremu możemy podziwiać rekonstrukcje średniowiecznych bitew jak i artefaktów związanych z historią naszego kraju.

W piątek (19 listopada) w Bydgoszczy Jerzy Maksymiuk zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa nadanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, zostanie także odsłonięty portret rzeźbiarski maestro. Transmisję z uroczystości można zobaczyć na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej. Tego samego dnia o godz. 19 wyjątkowy koncert, podczas którego bydgoskich symfoników poprowadzi sam mistrz we współpracy ze stałym gościnnym dyrygentem FP Pawłem Kapułą.
Przed nami historyczne wydarzenie. Jerzemu Maksymiukowi, który w tym roku skończył 85 lat, Filharmonia Pomorska i Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, w imieniu środowiska muzycznego regionu kujawsko-pomorskiego, odda hołd.
W piątek (19.11.) w samo południe odbędzie się nadanie Jerzemu Maksymiukowi tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy - transmisję można zobaczyć na kanale Filharmonii Pomorskiej(TUTAJ). Uroczystości towarzyszyć będą dwie wystawy w filharmonii: pt. „Maestro w Bydgoszczy” oraz ekspozycja prac uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, prezentująca postać Jerzego Maksymiuka. Nastąpi także odsłonięcie portretu rzeźbiarskiego Jerzego Maksymiuka.
Tego samego dnia (19 XI) w Filharmonii Pomorskiej o godz. 19 rozpocznie się koncert. Orkiestra Symfoniczna FP pod batutą Jerzego Maksymiuka i Pawła Kapuły wykona II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego i słynną „Eroicę” Ludwig van Beethovena. Zaplanowano także premierę nowego albumu, wydanego przez FP, pt. „Maestro w Bydgoszczy”.
Ostatnie bilety na koncert w sprzedaży online na portalu www.bilety24.pl

W ramach trwającego XX Festiwalu Prapremier „Odzyskiwanie” w auli bydgoskiej „Jedynki” jeszcze w piątek (19 XI) o godz. 12 ponownie zagości „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak - spektakl inspirowany „Antygoną” Sofoklesa.
„Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak to spektakl, który inspirowany był „Antygoną” Sofoklesa, to próba odpowiedzi na pytania: jak i kogo upamiętniać, czy Antygona ożywa jako melodramat, jak nauczono nas antyku i pożegnań?
Bilety na wydarzenia w ramach Festiwalu Prapremier są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.) czynnej od środy do piątku w godz. 14-18.

Banjo Boys w ciemnościach Światłowni wystąpi w sobotę (20.11.) o godz. 18. Wejściówka 40 zł, liczba miejsc ograniczona - zalecana jest rezerwacja w Światłowni przy ul. Świętej Trójcy 15, telefonicznie lub e-mailem.
W absolutnych ciemnościach każdy z widzów będzie wprowadzany na salę koncertową przez... niewidomego szefa Światłowni Grzegorza Dudzińskiego, aby w ciemnościach posłuchać duetu Banjo Boys i przekonać się, jak pięknie się słucha muzyki, kiedy nie przeszkadzają dodatkowe bodźce.
Banjo Boys piszą o sobie, że stawiają na folkową interpretację popularnych utworów i oryginalne instrumenty, na akustyczną, żywą muzykę - gitary, banjo, mandolinę, przeszkadzajki perkusyjne. Muzycy zapraszają na wspólne śpiewogranie - w ciemnościach!