Przypomnijmy. W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, w sierpniu w Starym Fordonie rozpoczęła się przebudowa kilku kamienic i ich otoczenia.
Kamienice w Starym Fordonie odzyskują blask
Inwestycja przewiduje między innymi: renowację elewacji wraz z dociepleniem, naprawę powierzchni dachowych a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W budynkach, w ramach lokali wydzielone zostaną pomieszczenia sanitarne, zamontowana zostanie instalacja gazowa c.o. i c.w.u, kuchenki oraz piece dwufunkcyjne. Ponadto rozebrana zostanie zabudowa gospodarcza, odprowadzone będą wody opadowe oraz zagospodarowany zostanie cały teren nieruchomości.
Koszt tego zadania to około 8,9 miliona złotych, co jest kwotą o niecałe 1,5 mln wyższą od pierwotnie zakładanej (tj. ok. 19 procent więcej). Środki pochodzą z budżetu miasta oraz z dofinansowania unijnego. Prace mają potrwać do połowy września 2021 roku. Jak informuje w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, remonty toczą się obecnie w kamienicach przy ulicach: Bydgoskiej 22, 23, 29, Rynek 3, Kapeluszników 2 i Generała Sikorskiego 2, a remont pod adresem Bydgoska 42 rozpocznie się na początku 2021 roku. Po zakończeniu rewitalizacji będzie tam około 20 nowych mieszkań i 6 lokali użytkowych.
Budowa nabrzeża w Starym Fordonie, czyli zwrot ku Wiśle
Intensywne roboty są też prowadzone przy budowie umocnionego nabrzeża, które powstaje na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego.
Jak podaje Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, jednym z widocznych efektów prac jest połączenie ulicy Promenada tymczasową nawierzchnią, dzięki czemu ulica, która była w dwóch odcinkach, dziś znów stanowi całość.
Jakie są założenia inwestycji? - Nowe nabrzeże ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami. Stworzy również możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
Jak dodają miejscy urzędnicy, umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.
Już po rozpoczęciu prac zdecydowano też o rozszerzeniu zadania o instalację monitoringu. Ponadto nabrzeże będzie wyposażone w oświetlenie i odwodnienie. Do nabrzeża prowadzić będzie wyremontowana ulica A. Frycza-Modrzewskiego.
- Projekt uwzględnia duże wahania poziomu rzeki. Ścianki w brzegu rzeki zabezpieczą nabrzeże przed podmywaniem. Staną się jednocześnie częścią obiektu, na której powstanie zbrojona betonowa konstrukcja kolejnych stopni nabrzeża - zapewnia bydgoski ratusz.
Budowę nabrzeża wprowadzono do planu rewitalizacji Starego Fordonu w wyniku konsultacji społecznych. Prace budowlane pochłoną 7,24 miliona złotych i będą objęte 7-letnią gwarancją. Ich zakończenie wstępnie planowane jest na koniec 2021 roku.
Polecamy
Inwestycje w Starym Fordonie
W ramach inwestycji w Starym Fordonie miasto podpisało też umowę na przebudowę Rynku (w trybie zaprojektuj i wybuduj). Trwa również przetarg na rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i rzeką Wisłą.
Polecamy
