Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz w krajowej czołówce chętnych do służby w wojsku

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoszcz przoduje w liczbie chętnych, którzy chcą wstąpić do wojska
Bydgoszcz przoduje w liczbie chętnych, którzy chcą wstąpić do wojska Dariusz Bloch
Pięć tysięcy kandydatów na żołnierzy stawiło się od stycznia do marca br. w wojskowych centrach rekrutacyjnych, blisko 3,6 tys. otrzymało kartę powołania. W ścisłej czołówce jest Bydgoszcz.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?

Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej informuje, że w trzech miesiącach tego roku odnotowało ponad 6500 nowych kont na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego. To cotygodniowy przyrost o pół tysiąca zgłoszeń chętnych do tego, żeby służyć a armii

Osiemdziesiąt pięć procent rejestrujących się zostało pozytywnie zweryfikowanych, o dziesięć procent mniej stawiło się do do Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych.

Do końca marca do centrów rekrutacyjnych stawiło sie pięć tysięcy kandydatów. Karty powołania otrzymało 3600 ochotników.

- Rekrutacja przebiega w zależności od regionu. Najefektywniej pod tym względem działały wojewódzkie sztaby wojskowe w Olsztynie, Warszawie, Lublinie, Szczecinie i Bydgoszczy – informuje Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

To prawdopodobnie efekt wprowadzenia 13 stycznia rozporządzenie szefa Ministerstwa Obrony Narodowej o orzekaniu o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich. Zmienione przepisy pozwalają na powołanie wojskowej komisji lekarskiej w miejscu prowadzonej rekrutacji. Ale nie tylko - kandydat w ciągu jednego dnia odbywa rozmowę kwalifikacyjną i rozmowę z psychologiem.

Werbują w miejscu zamieszkania

Reformę wprowadziło biuro pod kierownictwem gen. bryg. Artura Dębczaka. Do wojska można aplikować już nie tylko zgłaszając się do WKU, ale i za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego "zostanzolnierzem.pl". Powstały też wojskowe centra rekrutacyjne, które werbują kandydatów blisko miejsca zamieszkania. W praktyce rozporządzenie oznacza, że kandydat, który nie posiada orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej, będzie mógł zaliczyć wstępne badania podczas jednego dnia w punkcie rekrutacyjnym.

Ilu kandydatów dokładnie zgłosiło się z Bydgoszczy, nie wiadomo. Trzeba jednak liczyć, że około 20 procent więcej niż w 2019 i 2020 roku.

Krótsza służba przygotowawcza

Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem powstało w styczniu ub.r. z zadaniem optymalizacji i ułatwienia procesu rekrutacji. uproszczono formalności i skrócono służbę przygotowawczą – nowe rozwiązania skróciły ten proces ze średnio 190 do 50 dni. Od listopada ub.r. prostsze jest także wstępowanie do służby zawodowej dla osób, które zdecydowały się na nią podczas pełnienia służby czynnej, np. podczas ćwiczeń, przeszkolenia lub w WOT. W I kwartale odbyło się siedem turnusów szkoleń w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. W całym roku 2021 MON planuje przeszkolić blisko 20,5 tys. kandydatów do tego korpusu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo