
Przewożone małe zwierzęta domowe muszą być umieszczone w koszach lub klatkach albo zabezpieczone w inny sposób przed ucieczką lub wyrządzeniem szkody pasażerom.
Przewóz psa może odbywać się wyłącznie pod opieką pełnoletniego pasażera oraz pod warunkiem, że pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec. Zasady te nie dotyczą psów pełniących określone funkcje wynikające z odrębnych przepisów. Zasada ta nie dotyczy psów osób niewidomych.
Zabrania się przewożenia zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych pasażerów lub uciążliwych z innych powodów.

Zabronione jest spożywanie w trakcie podróży napojów alkoholowych, palenia tytoniu oraz używania środków odurzających i e-papierosów.

Pasażer nie może: siadać na barierkach ochronnych w przegubie autobusu lub tramwaju ani zajmować miejsca w pobliżu kierującego pojazdem w sposób ograniczający jego pole widzenia. Niedozwolone jest też prowadzenie rozmowy z kierującym pojazdem w trakcie jazdy oraz przebywanie w kabinie kierującego pojazdem lub zachowywanie się w inny sposób utrudniający prowadzenie pojazdu.
Zabronione jest wyrzucanie jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu w czasie jazdy lub postoju.
Zabrania się nieuzasadnionego dawania sygnału zatrzymania pojazdu oraz używania w nieuzasadnionych przypadkach urządzeń alarmowych, hamulca bezpieczeństwa, awaryjnego otwierania drzwi, wyjść awaryjnych, środków ochrony przeciwpożarowej oraz innych urządzeń technicznych.

Regulaminy ZDMiKP w Bydgoszczy precyzyjnie określają, co wolno, a czego nie wolno pasażerom