Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
Miasto Bydgoszcz zorganizowało konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu nawiązującego do wydarzeń z 19 marca 1981 (tzw. prowokacja bydgoska). Zwycięski projekt ozdobi ścianę budynku przy ul. Jagiellońskiej 38.
Konkurs skierowany był do profesjonalnych artystów z całej Polski, którzy posiadają doświadczenie w tworzeniu murali, a swój dorobek twórczy przedstawili w formie dokumentacji fotograficznej. Uczestnikami konkursu mogli być artyści indywidualni lub zespoły autorskie. Każda osoba/zespół mogła zgłosić maksymalnie 3 projekty.
W środę 19 maja zaprezentowano zwycięski projekt. Przejdź do galerii i zobacz, jak będzie wyglądał nowy mural.
Zwycięskim projektem został „Protest”, którego autorami są Tomasz Smieszkoł i Dawid Celek. Na wykonanie muralu mają czas do 30 lipca.
Laureat konkursu otrzyma do 25 tys. zł na wykonanie muralu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.
- Na konkurs wpłynęło 12 prac z całej Polski, o różnym charakterze. Wybraliśmy tę, która w najbardziej symboliczny sposób opowiada o wydarzeniach Bydgoskiego Marca ’81. Mural ma charakter edukacyjny, wielowymiarowy, symboliczny. Chcielibyśmy, żeby ten przekazał trafiał również do młodych – mówi Plastyk Miasta Marek Iwiński.
- Wybór nie był łatwy. Kierowaliśmy się uniwersalizmem, czyli żeby ten przekaz był dość uniwersalny, ale jednocześnie żeby skłaniał do pewnej refleksji i pobudzał emocje – tłumaczy prof. Dariusz Markowski, członek komisji konkursowej.
40. Rocznica Bydgoskiego Marca '81
Rok 2021, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy, został ustanowiony Rokiem Bydgoskiego Marca. W 2021 roku przypada 40. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca '81. 19 marca 1981 roku podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy doszło do napaści milicji na zaproszonych przedstawicieli bydgoskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. Działacze związkowi zostali siłą usunięci i pobici. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”, sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce.
