W Bydgoszczy funkcjonuje 27 000 punktów świetlnych. Do tej pory na nowoczesne oprawy LED wymieniono 11 500 z nich, które należą do miasta. Kolejnych 15 500 będących własnością Enei Oświetlenie zostanie przebudowanych dzięki umowie podpisanej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy przez Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy i Martę Postułę, pierwszą wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. W uroczystości uczestniczyli również Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji oraz Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.
- Jestem bogaty, bo mam w ręku 203 miliony złotych. To jest co prawda pożyczka, ale nieoprocentowana, bądź oprocentowana na zaledwie 1 procent i to aż na 20 lat. Tak korzystnych warunków nie dostaje się w żadnej instytucji finansowej. Myślę, że skarbnik miasta nie zaprzeczy, że pożyczka spłaci się praktycznie sama. Po pierwsze będziemy zużywać znacznie mniej energii, a po drugie obsługa jednego punktu świetlnego będzie znacznie tańsza od stawek oferowanych nam dziś przez firmę-monopolistę. Pozyskane środki będą zatem bezboleśnie wykorzystane przez budżet miasta. Dziękuję wicepremierowi i wojewodzie za pomoc merytoryczną przy przygotowywaniu umowy oraz patronat nad tym zadaniem, zaś pani prezes za wspaniałą współpracę - powiedział Rafał Bruski.
Marta Postuła przypomniała, że jest to kolejna umowa zawarta przez BGK z Miastem Bydgoszcz i - jak zdradziła - nie ostatnia.
- Bank Gospodarstwa Krajowego zarządzą połową środków z Krajowego Planu Odbudowy, która trafiła do Polski. Dziś mam przyjemność podpisać najwyższą umowę w Polsce o wartości 203 milionów złotych w ramach Instrumentu Zielonej Transformacji Miast. Warto dodać, że wcześniej z Bydgoszczą podpisaliśmy już 37 mniejszych umów na kwotę 60 milionów złotych. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale wiele wskazuje, że niebawem zawrzemy z miastem kolejne ważne porozumienie. Dziękuję władzom Bydgoszczy za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie projektu - powiedziała pierwsza wiceprezes zarządu BGK.
Pochwał dla władz miasta nie szczędzili Krzysztof Gawkowski, który kandydował do parlamentu z naszego województwa oraz Michał Sztybel.
- To dobry dzień dla Bydgoszczy i jej mieszkańców, który gwarantuje jej również dobrą przyszłość. Miasto ponownie udowadnia, że nie tylko potrafi mówić o nowych inwestycjach, ale przede wszystkim potrafi je dobrze zaplanować, a później zdobyć pieniądze na ich realizację. Jako poseł z tego regionu, wspólnie z wojewodą robimy wszystko, by środki z Krajowego Planu Odbudowy mogły tutaj pracować i ułatwiać życie lokalnym społecznością. Bardzo się zatem cieszę, że Bydgoszczy udało się w ramach różnych komponentów KPO pozyskać już setki milionów złotych - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji.
- Gratuluję władzom Bydgoszczy pozyskania tak ogromnych pieniędzy. Za czasów poprzedniej władzy KPO było jak yeti - wszyscy o nim mówili, ale nikt nie widział. Dzięki obecnemu rządowi i odblokowaniu tych środków to na przykład w naszym województwie 6 tysięcy miejsc w żłobkach, to nowoczesne tramwaje, które będą jeździły po Bydgoszczy, to miejsca w zakładach opiekuńczo-leczniczych w Więcborku i Inowrocławiu, czy wreszcie wymiana oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy - powiedział wojewoda kujawsko-pomorski.
Kilka szczegółów związanych z wymianą oświetlenia ulicznego w mieście ujawnił Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, który będzie odpowiedzialny za realizację inwestycji.
- Projekt dotyczy wymiany źródeł oświetlenia na LED, jego masztów oraz okablowania i przede wszystkim dotyczy infrastruktury, która jest własnością Enei, czyli spółki świadczącej nam usługi oświetlenia miasta. Część miejskiego oświetlenia została już bowiem zmodernizowana, bądź jest w trakcie. Po przeprowadzeniu inwestycji będziemy zatem mieli wyłącznie własne punkty oświetleniowe. Już wiosną - w miejscach, w których mamy gotowe projekty - zaczniemy realizować inwestycję. Całość zadania powinna być zakończona do 2030 roku. Myślę, że będziemy jednym z pierwszych miast w Polsce, które będzie miało swoje oświetlenie uliczne - powiedział wiceprezydent Bydgoszczy.
W 2025 roku w mieście zmodernizowanych ma zostać około 3 500 punktów świetlnych. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wiosną planuje ogłosić przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej na wybudowanie około 12 000 nowych punktów oświetlenia LED w miejsce ponad 40-letniej infrastruktury oświetleniowej należącej obecnie do Enea Oświetlenie sp. z o.o. Zadanie będzie polegało na całkowitej likwidacji sieci Enei i wybudowaniu nowych urządzeń (ok. 322 kilometry kabli, słupy, szafy sterujące, oprawy oświetleniowe). Nowe oświetlenie uliczne w Bydgoszczy ma być energooszczędne z pełną możliwością nadzoru, kontroli i regulacji natężenia. Oprawy LED mają ograniczyć zużycie energii o 60 proc. a koszty serwisowania urządzeń o 75 proc.
