Raport WCI jest pierwszym i jak dotąd jednym, który tak szeroko definiuje mocne i słabe strony oraz potrzeby i wyzwania dotyczące zarządzania zasobami wody w polskich miastach. Przy ocenie efektywności gospodarki wodnej pod uwagę brano sposób wykorzystania zasobów wody, umiejętności radzenia sobie z kryzysami wodnymi, wykorzystanie wody w kontekście rozwoju gospodarczego miast oraz doskonalenie jakości świadczonych usług publicznych sektora wodnego.
Liczby tworzące ranking doskonale obrazują, jak miasta żyją z wodą na co dzień. Z roku na rok autorzy WCI wyciągają coraz ciekawsze wnioski oraz szczegółowo opisują, jak zmieniają się nasze relacje wodno-miejskie. Co więcej, wyniki indeksu stanowią cenne źródło informacji dla władz lokalnych na różnych etapach kształtowania i realizacji lokalnej polityki wodnej.
W raporcie Water City Index 2024 eksperci przeanalizowali w sumie 218 polskich miast w ramach czterech obszarów oraz 14 kategorii: „Życie” (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury ), „Kultura i ludzie”„ (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska), „Zagrożenie” (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu), „Gospodarka i biznes” (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).
Wyróżnionych za sukcesy w zarządzaniu zasobami wody zostało 9 miast. Zwycięzcą w kategorii metropolii został Wrocław, wyprzedzając Łódź i Bydgoszcz.
