Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach
Jak mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej, inspiracją dla tej inicjatywy była zainicjowana przez prezydenta RP akcja #sadziMY. Podkreśla, że propagowanie sadzenia lasów nawiązuje do ważnego nurtu proekologicznego, zdobywającego entuzjastów wśród ludzi bez względu na ich wiek, wykształcenie, czy zasobność.
Ekologicznie i aktywnie
– Udział w akcji jest kolejnym krokiem w ramach naszych działań społecznej odpowiedzialności biznesu, nierozerwalnie związanych ze strategią biznesową firmy i opierającą się na czterech filarach: pracownikach, klientach, społeczeństwie i środowisku naturalnym. W każdym z tych obszarów prowadzone są działania, które świadczą o tym, że Poczta Polska stara się rozwijać zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju – zaspokajania potrzeb i zobowiązań wobec państwa, klientów i pracowników – mówi Tomasz Zdzikot. - Wierzę, że zasadzone drzewa w przyszłości będą nie tylko okazami przyrody, ale również rocznicowym, zielonym pomnikiem historii Poczty.
Oprócz sadzenia drzew, w tym roku w związku z pandemią pocztowcy uczcili swoje święto także pierwszym w historii firmy ogólnopolskim, otwartym "Wirtualnym Biegiem Poczty Polskiej – biegnieMY osobno, pomagamy wspólnie", będącego jednocześnie okazją do wsparcia podopiecznych Fundacji Pocztowy Dar.
Jak zaznacza nasz rozmówca, w zakresie ochrony środowiska Poczta Polska realizuje również szereg innych działań m.in. na rzecz elektromobilności.
Poczta Polska dysponuje flotą 5 tys. samochodów dostawczych. Niedługo dołączy do niej tysiąc wyleasingowanych nowych aut. Wymiana floty przyniesie w efekcie w 2022 roku zmniejszenie emisji CO2 o ok. 600 ton rocznie, zaś wymiana kolejnych aut pozwoli w roku 2025 na osiągnięcie tego zmniejszenia na poziomie 2400 ton - zaznacza Tomasz Zdzikot
Mniejsze zużycie CO2
Wśród proekologicznych działań prezes Poczty Polskiej wymienia także m.in. modernizację placówek pocztowych i oświetlenia w pocztowych sortowniach.
- W latach 2017 i 2018 zredukowano sumaryczne zużycie energii elektrycznej w Poczcie Polskiej o ok. 6 500 000 kWh corocznie. Redukcja zużycia energii przełożyła się na zmniejszenie kosztów z tego tytułu, jak również na niższą emisję CO2 o blisko 5,4 tys. ton również corocznie – informuje prezes spółki.
Innym z działań PP jest m.in. systematyczne ograniczanie ilości odpadów przez racjonalne gospodarowanie wykorzystywanymi zasobami, wykorzystywanie surowców odnawialnych, ekologiczne technologie, zbiórkę surowców czy utylizację odpadów.
