23. i 24. czerwca w Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim odbędzie się konferencja „Bydgoska retencja +2050. Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych - doświadczenia bydgoskie”.
- Jej celem jest prezentacja nowatorskich rozwiązań opracowanego przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy pionierskiego projektu kompleksowej budowy i modernizacji kanalizacji deszczowej dla Bydgoszczy - wyjaśnia Marek Jankowiak, rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.
Wyjaśnijmy, że miejskie wodociągi wystąpiły w trybie konkursowym o wsparcie unijne tego projektu i, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, uzyskały dofinansowanie najwyższe spośród siedmiu zaakceptowanych wniosków. Łącznie na finansowe wsparcie tych projektów, zatwierdzonych w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczono około 200 mln zł., z czego aż 129,97 mln przyznano na projekt MWiK, który w pierwszym etapie będzie kosztował ponad 216 mln złotych.
- Bydgoski projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnej metodologii obliczeń z udziałem oprogramowania niestosowanego dotąd na taką skalę w Polsce, uwzględniającego prognozy opadów do roku 2050 oraz możliwość sterowania retenecją zbiornikową z użyciem sztucznej inteligencji - informuje Marek Jankowiak.
- Opracowany w MWiK projekt bydgoskiej modernizacji deszczówki jest obecnie jedynym projektem w Polsce, który analizuje i rozwiązuje problemy funkcjonowania systemu kanalizacji deszczowej w skali całego miasta.
Celem bydgoskiego projektu jest dostosowanie kanalizacji deszczowej do obecnego i planowanego sposobu zagospodarowania terenu, ochrona miasta przed skutkami deszczy nawalnych oraz nadmiernej ilości wód opadowych i roztopowych. Efektem realizacji prac ma być umożliwienie retencjonowania wody i regulacja jej wykorzystania, a tym samym zmniejszenie podtopień budynków i zalewania ulic. Ten projekt ma też zmienić stereotypowe myślenie. Otóż, nie cała woda z nawalnego deszczu musi trafić do kanalizacji deszczowej. Tę wodę można i trzeba wtórnie wykorzystać. Tylko należy to wcześniej dokładnie zaplanować.
Swoimi doświadczeniami z tworzenia projektu inwestycyjnego oraz pozyskiwania środków unijnych na jego realizację bydgoskie wodociągi podzielą się na konferencji. Udział w niej wezmą przedstawiciele firm wodociągowych, naukowcy, reprezentanci instytucji państwowych, w tym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, a także samorządowcy miast, którzy zaprezentują działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych na swoim terenie.
Organizatorami konferencji są Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o. oraz Retencja.pl sp. z o.o.
Patronat honorowy nad dwudniowym spotkaniem w Muzeum Wodociągów objęli: prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
ZOBACZ
Komunikacja miejska w Bydgoszczy podczas wakacji. To musisz wiedzieć
