https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie szkoły wyższe z dala od czołówki w ogólnopolskim rankingu

Małgorzata Pieczyńska
Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zwyciężyły ex aequo w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015. Bydgoskie uczelnie zajęły dalsze lokaty.

W rankingu uczelni akademickich na pozycje 51-60 awansował Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, który w 2014 roku został sklasyfikowany na miejscach 61-70. Z kolei Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - tak jak przed rokiem - zajął miejsca 61-70.
[break]

- Ten wynik nas nie satysfakcjonuje, bo chcielibyśmy znaleźć się w pierwszej dziesiątce - mówi dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP. - Jesteśmy uczelnią regionalną, ale dostrzeganą na mapie Polski i to cieszy. Dostosowujemy profil kształcenia do zapotrzebowania pracodawców. Kładziemy nacisk na współpracę z gospodarką. Chcemy, aby absolwent naszej uczelni miał dobrą markę - podkreśla rzecznik UTP. Dodajmy, że wśród uczelni technicznych UTP zajął 17 miejsce ex aequo z Politechniką Białostocką i Politechnika Koszalińską.

W rankingu niepublicznych uczelni magisterskich najwyżej z regionu, bo na 30 miejscu została sklasyfikowana Wyższa Szkoła Bankowa (41 lokata w 2014 roku). Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowała z 48 na 34 miejsce, a Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa z pozycji 61-70 „wskoczyła” na miejsca 51-60. W rankingu uczelni medycznych 11 (ostatnie)miejsce przypadło, tak jak w poprzednich dwóch latach, Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

- Ranking może być drogowskazem dla uczelni - podkreśla prof. dr hab. Michał Kleiber, szef kapituły rankingu. - W ten sposób podpowiadamy im, w którą stronę należałoby się profilować, jakie aspekty działalności rozwinąć, jakie wyznaczyć priorytety - dodaje.

Już po raz szesnasty Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” ogłosiła wyniki Rankingu szkół wyższych. W tym roku oceniono 87 uczelni akademickich, 70 magisterskich uczelni niepublicznych, 30 państwowych wyższych szkół zawodowych oraz 43 kierunki studiów. Pod uwagę brano: prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukową, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Na każde z tych kryterium składały się też szczegółowe parametry.

W rankingu uczelni akademickich uwzględniono szkoły, które miały minimum dwa roczniki absolwentów i wzięły udział w badaniach ankietowych. Sto punktów oznaczało najlepszy wynik w ramach danego kryterium. Pozostałe wyniki były wartościami względnymi, odniesionymi do najlepszego wyniku w danym kryterium.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rot
Po połączeniu z UMK Akademia Medyczna w Bydgoszczy miała osiągnąć szczyty rozwojowe . Jak praktyka wykazała z tymi szczytami ma problemy samo dawne UMK . Po przeniesieniu do Torunia Wydziału Sztuk Pięknych z Uniwersytetu Stefana Batorego , po 7O -ciu latach wydział ten nie uzyskał poziomu jaki posiadał w uczelni macierzystej . Nie łudźmy się więc , że CM osiągnie obiecywane " szczyty " !
R
Rita
zz - rektor jest naśladowcą wielu historycznych bohaterów . Wśród nich Stalin , Hitler i ostatni mikro bohater z Biłgoraja .Chciałbym aby naukowcy byli sławni ze swych osiągnięć naukowych i dynamicznymi organizatorami kierowanych przez nich placówek naukowych. Widocznie Archeolog w swoich badaniach podziemnych nie odnalazł tam Boga . Nie on jeden .Podobnie było w kosmosie z Gagarinem !
z
zz
I bardzo słusznie. Miejsca na krzyże to obiekty sakralne, inne administrowane przez zrzeszenia wiernych, ewentualnie cmentarze i mieszkania prywatne wyznawców.
G
Gość
Dzięki CM, toruńska szkoła ,która jest największym producentem bezrobotnych w Polsce płn., nie wspominając o tym ilu tam zatrudnionych jest patologicznych wykładowców, jest dość wysoko.Jednak w ciągu ostatnich lat ubyło tam ok. 10 tys. studentów.Co jednak z obietnicami tow. toruńskich w 2004 roku ,że AMB będzie się rozwijać? Była 2,czy 3 od końca a obecnie ostatnie miejsce Jak tutaj wierzyć czapie toruńskiej ,którą trzeba utrzymywać?
j
jo-jo
ostatni rektor UKW jako jedno ze swych pierwszych posunięć usuwał krzyże
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski