1 grudnia 1920 roku w Bydgoszczy powstała Szkoła Lotników (trzy lata później została przemianowana na Szkołę Pilotów, a w 1927 roku na Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa). Działała w Bydgoszczy do 1938 roku, później została przeniesiona do Krosna. Pierwszym komendantem szkoły był ppłk pilot Jan Kieżun.
1 grudnia 1931 roku w związku z katastrofalną sytuacją finansową większości mieszkańców Bydgoszczy z uwagi na przedłużający się kryzys gospodarczy, Miejska Kasa Oszczędności uruchomiła przy Rybim Rynku tzw. oddział zastawny, czyli pierwszy w mieście lombard.
1 grudnia 1939 roku przed kościołem pw. Ignacego Loyoli na Starym Rynku przemówienie wygłosił minister propagandy III Rzeszy Josef Goebbels. Stwierdził, że Polacy razem z wywiadem angielskim planowali wymordowanie wszystkich Niemców w Bydgoszczy i tylko szybka pomoc Wehrmachtu uratowała ich od zagłady.
1 grudnia 1954 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość z okazji 60-lecia pracy scenicznej Natalii Morozowiczowej, od 1920 roku występującej stale na scenie bydgoskiej. Z okazji jubileuszu 75-letnia aktorka wystąpiła w sztuce Józefa Korzeniowskiego „Majątek albo imię” w roli sędziny o nazwisku... Bydgoska.
1 grudnia 1956 roku miało miejsce otwarcie po długotrwałym remoncie popularnego baru mlecznego „Pod Arkadami” przy ówczesnym pl. Zjednoczenia.
1 grudnia 1959 roku do Bydgoszczy przyjechał jeden z najwybitniejszych polskich poetów Mieczysław Jastrun. W Wojewódzkim Domu Kultury wziął udział w „Estradzie poetyckiej” poświęconej jego twórczości.
Tego samego dnia otwarto w pomieszczeniach PSS „Społem” przy ul. Dworcowej 3 – wzorcowy sklep cukierniczy PC 22 Lipca d. E. Wedel. Był on najpopularniejszym miejscem zakupów słodyczy w mieście aż do początku lat 90., kiedy to wolny rynek spowodował najpierw zmianę profilu, a potem jego likwidację.
[b]Zobacz także:Szlakiem czterech pancernych i psa
1 grudnia 1961 roku[/b] w Filharmonii Pomorskiej z udziałem 17 pianistów rozpoczął się pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym przewodniczącym jury był Henryk Sztompka, a główną nagrodę otrzymał Jerzy Maksymiuk. Konkurs trwał do 10 grudnia.
1 grudnia 1965 roku w związku z rosnącą liczbą tzw. gapowiczów bydgoskie Miejskie Zakłady Komunikacyjne wprowadziły obok tradycyjnie stosowanych kontroli przez konduktorów w mundurach także kontrole dokonywane przez osoby ubrane „po cywilnemu”. Liczba przyłapanych gapowiczów natychmiast znacząco zwiększyła się.
1 grudnia 1970 roku został oddany do użytku nowy most Pomorski w ciągu ówczesnej ul. Szerokiej (dziś alei Stefana Kardynała Wyszyńskiego) wraz z rondem Fordońskim i rondem Toruńskim.
1 grudnia 1977 roku w narożnym budynku Starego Rynku i ul. Mostowej otwarto salon „Mody Polskiej”, 24. tego typu salon firmowy w kraju. Przez długie lata sklep należał do najpopularniejszych placówek handlowych w mieście. Zlikwidowany został w połowie lat 90.
1 grudnia 1981 roku Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy, powstała najpierw w 1974 jako filia Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 1979 samodzielna uczelnia, została przekształcona w Akademię Muzyczną.
1 grudnia 1997 roku sieć telefoniczna w Bydgoszczy przeszła na system siedmiocyfrowy; przed dotychczasowe sześciocyfrowe numery weszła cyfra 3.
1 grudnia 1998 roku w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej w pawilonie otwarto pierwszy w mieście punkt przyjmowania zakładów bukmacherskich.
