
10 lutego 1946 roku na skutek odwilży i wezbrania wód w Starym Kanale przerwana została grobla przy V śluzie. Wyrwa miała długość 200 metrów. Zalaniu uległy m.in. ogrodnictwa przy Czarnej Drodze oraz tereny położone na północ od kanału aż do ul. Śląskiej. Tylko dzięki szybkiej reakcji pracowników zarządu dróg wodnych i otwarciu wszystkich śluz dolnych nadmiar wody spłynął do Brdy i udało się uniknąć powodzi.

10 lutego 1920 roku na polecenie kardynała Edmunda Dalbora, arcybiskupa gnieźnieńskiego, prymasa Polski, od godz. 12 przez 15 minut biły dzwony we wszystkich bydgoskich kościołach, obwieszczając dokonujące się właśnie w Pucku zaślubiny Polski z morzem.

10 lutego 1929 roku zapisał się w historii jako najzimniejszy dzień w Bydgoszczy, od kiedy poczęto notować temperatury powietrza. Tego dnia rano stacja meteorologiczna na Szwederowie zanotowała 34,6 st. poniżej zera. Jeszcze w południe w cieniu mróz sięgał minus 27 st. W Bydgoszczy na tydzień zamarzły wszystkie wodociągi i pompy.

10 lutego 1950 roku na sesji Miejskiej Rady Narodowej zaprezentowany został projekt nowego herbu Bydgoszczy autorstwa Kazimierza Boruckiego z uwzględnieniem Krzyża Grunwaldu nadanego miastu w 1946 roku. Do realizacji pomysłu nie doszło nigdy.