Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu": zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się tego dnia przed laty

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

15 listopada 1875 roku w Środzie urodził się Tadeusz Janicki, inżynier budownictwa melioracyjnego, przewodniczący Rady Miejskiej Bydgoszczy w latach 1922-25, działacz społeczno-polityczny, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy (od 1929 roku), przewodniczący komitetu wydawniczego "Przeglądu Bydgoskiego" od 1932 do 1939 r. Zginął w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej, prawdopodobnie został rozstrzelany w Tryszczynie.

15 listopada 1893 roku do użytku został oddany wybudowany w ciągu trzech lat kratownicowy most przez Wisłę w Fordonie posiadający przeprawę drogową i tor kolejowy. Był to wówczas najdłuższy most na terenie Rzeszy Niemieckiej, mierzył 1325 m. Otwarcia dokonał osobiście cesarz Niemiec Wilhelm II. Most został dwukrotnie zniszczony w 1939 roku i 1945. Nie odbudowano go, ale pocięto na części i ustawiono w różnych przejściach granicznych na Bugu i Odrze. W Fordonie wzniesiono całkowicie nowy most w 1956 roku.

15 listopada 1899 roku na probostwie parafii farnej po śmierci ks. prob. Stanisława Choraszewskiego zatwierdzony został ks. Ryszard Marquardt (Markwart). Miał strzec interesów Niemiec, w rzeczywistości sprzyjał Polakom i wiele zdziałał dla podtrzymania ducha narodowego w Bydgoszczy. Odszedł nagle, utonął podczas kąpieli w Świnoujściu w 1906 w wieku 38 lat.

15 listopada 1928 roku na Szwederowie otwarta została zbudowana w rozwidleniu ulic Orlej i ks. Skorupki łaźnia miejska. Działała aż do 1981 roku.

15 listopada 1929 roku w nowo wybudowanym gmachu miejskim przy ul. Libelta 5 w Bydgoszczy została otwarta ósma w kraju Przychodnia Sportowo-Lekarska.

15 listopada 1933 roku w sali w hotelu Francuskim w Bydgoszczy podczas zebrania niemieckiej organizacji Deutscher Arbeitsbund in Polen młodzi Niemcy urządzili pierwszą w mieście publiczną demonstrację sympatii prohitlerowskich. Nie zyskawszy aprobaty zebranych, opuścili salę.

15 listopada 1936 roku na dworcu kolejowym w Bydgoszczy zatrzymał się specjalny pociąg, którym z Warszawy na uroczystości w Wyrzysku udawał się Naczelny Wódz, marszałek Edward Śmigły-Rydz. Marszałek w towarzystwie miejscowych notabli wysiadł z pociągu i przeszedł spacerem po dworcu i okolicznych ulicach, na których zgromadziły się szpalery działaczy różnych bydgoskich towarzystw, organizacji i przypadkowi przechodnie. Po 15 minutach pociąg z marszałkiem odjechał.

15 listopada 1945 roku funkcję wojewody pomorskiego objął Wojciech Wojewoda, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej z Krakowa. Sprawować ją będzie do kwietnia 1948 roku, kiedy zostanie usunięty ze stanowiska po negatywnej opinii miejscowych władz PPR, zarzucających mu krytykę projektu zjednoczenia PPR i PPS w jedną partię - PZPR. Pół roku później Wojewoda został usunięty z partii, przeszedł na emeryturę i osiedlił się na Śląsku.

15 listopada 1949 roku prezydentem miasta został Kazimierz Maludziński z Szubina, starosta toruński, później długoletni przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy (do 1971 r.), a następnie dyrektor biura Wojewódzkiej Rady Narodowej (do 1981 r.).

15 listopada 1952 roku Bydgoskie Zakłady Gastronomiczne, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom świata pracy, wprowadziły we wszystkich restauracjach i jadłodajniach sprzedaż obiadów, które można było konsumować w domu. W placówkach tych można było zamawiać dowolną liczbę posiłków w cenie od 3 do 6 zł na okres od 10 dni do miesiąca. Pomysł ten w początkowym okresie cieszył się sporym powodzeniem.

15 listopada 1955 roku zakończyła się akcja wymiany praw jazdy przez Wydział Komunikacji Drogowej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Wszyscy, którzy nie zmieścili się w tym terminie, aby uzyskać nowe prawo jazdy, musieli nie tylko zdać na nowo egzamin, ale i odbyć cały długi kurs szoferski.

15 listopada 1963 roku do Bydgoszczy przyjechał zespół, który wygrał ogólnopolski festiwal młodych talentów w Szczecinie, błyskawicznie podbił polską scenę rozrywki, a w grudniu miał wyjechać na występy do Paryża. Muzycy nazywali się „Niebiesko-Czarni”. W Bydgoszczy zespół wystąpił z dwójką solistów Michajem Burano i Czesławem Wydrzyckim, późniejszym Niemenem oraz żeńską grupą wokalną „Błękitne Pończochy”, w której występowała nikomu jeszcze nieznana Adriana Rusowicz. Kapela dała aż dwa koncerty z uwagi na szczupłość hali w stosunku do liczby zainteresowanych, o godz. 17.30 i 20.15.

15 listopada 1965 roku w Biurze Wystaw Artystycznych Julian Przyboś wygłosił odczyt nt. malarstwa Władysława Strzemińskiego i Marii Jaremianki.

15 listopada 1971 roku nowym przewodniczącym Prezydium WRN w Bydgoszczy został z „klucza” Tadeusz Skwirzyński, działacz Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Funkcję tę sprawował dwa lata i dwa tygodnie, potem został ministrem leśnictwa i przemysłu drzewnego (był nim do 1981 roku).

15 listopada 1977 roku otwarta została nowa siedziba Państwowego Zakładu Leczniczego dla Zwierząt przy ul. Cieplickiej 5 z przychodnią weterynaryjną i salą operacyjną. Były tam znacznie lepsze warunki niż w dotychczasowej siedzibie przy Al. Powstańców Wlkp 33.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!