Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium "Expressu": zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się tego dnia przed laty

Krzysztof Błażejewski
facebook.pl/starabydgoszcz

7 XI 1945 uroczyste odsłonięcie na pl. Wolności obelisku ku czci Armii Czerwonej w obecności władz wojewódzkich i miejskich, delegacji Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Obelisk miał być tymczasowy, na przyszłość zapowiadano wybudowanie w tym miejscu gigantycznego pomnika Czerwonoarmisty. Projekt nie doszedł do skutku.

7 XI 1947 w Bydgoszczy powstał szpital Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Markwarta po przejęciu budynku przy ul. Markwarta 6 i dwóch pięter sąsiedniego budynku przy ul. Markwarta 4, w 1967 roku połączonych łącznikiem. Na początku szpital posiadał 88 łóżek. Dziś jest to szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

7 XI 1957 w Bydgoszczy rozpoczął się dwudniowy pierwszy krajowy zjazd Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli zarejestrowanego 15 kwietnia 1957 r. To właśnie wówczas w Bydgoszczy zaczął ukazywać się organ prasowy SAiW pt. „Fakty i Myśli”.

7 XI 1959 przy Al. 1 Maja otwarto pierwszy w Polsce sklep jajczarsko-drobiarski Miejskiego Handlu Detalicznego, patronat zaopatrzeniowy nad sklepem przejęły Bydgoskie Zakłady Przemysłu Jajczarsko-Drobiarskiego. W sklepie zapowiadano obecność kurczaków, gęsi, konserw, rosołów w kostkach, wyrobów garmażeryjnych, a także popularnych jaj-tłuczek i tzw. wylewek.

7 XI 1964 w klubie „Jupiter” przy ówczesnej ul. Czerwonej Armii odbyło się spotkanie autorskie mistrza fraszek Stanisława Jerzego Leca. Dzień wcześniej pisarz gościł w klubie „Mozaika”.

7 XI 1965 księgarnia „Współczesna” zorganizowała pierwszy „Tydzień książki poszukiwanej”, który gromadził tłumy czytelników „polujących” na trudne do zdobycia w księgarniach pozycje, zwłaszcza encyklopedie, słowniki, atlasy, poradniki. Kolejki ustawiały się od wczesnych godzin porannych. Każdego dnia obrót przekraczał 10-krotnie normalną sprzedaż. Imprezy te stały się potem cykliczne, zawsze były organizowane w listopadzie aż do końca lat 80.

7 XI 1969 do Bydgoszczy trafiły pierwsze automaty do sprzedaży biletów w pojazdach miejskiej komunikacji „Krab” produkowanych przez Poznańską Fabrykę Gazomierzy. Całą partia liczyć miała 80 sztuk, które po drobnych modernizacjach miały zostać zainstalowane po dwa we wszystkich 40 wozach silnikowych tramwajowych kursujących po Bydgoszczy. Zapowiedziano jednocześnie, że w 1970 roku „Kraby” zostaną zainstalowane również w autobusach, co pozwoliłoby na całkowite zastąpienie pracy konduktorów. Urządzenia te jednak okazały się zawodne, ich żywot był krótki. Lepszym rozwiązaniem okazał się późniejszy montaż kasowników i sprzedaż biletów w kioskach.

7 XI 1975 w Warszawie zmarła w wieku 78 lat Zofia Barciszewska, wdowa po Leonie, ostatnim przedwojennym prezydencie Bydgoszczy, zamordowanym przez hitlerowców w 1939 roku.

7 XI 1986
Zespół Opieki Zdrowotnej nr 1 w Bydgoszczy wprowadził po raz pierwszy po wojnie wolny wybór lekarza w czterech bydgoskich przychodniach – przy ul. Ogrody 14 i 21 można było odtąd wybierać lekarza z poradni ogólnej i dziecięcej, a w przychodniach przy ul. Żwirki i Wigury oraz Gwardii Ludowej – tylko w poradniach dziecięcych. Deklarowanie się pacjentów potrwać miało do 31 stycznia 1987 r.

7 XI 2006 Zbigniew Hoffmann, dotychczasowy wicewojewoda wielkopolski, został powołany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na funkcję wojewody kujawsko-pomorskiego. Będzie sprawował tę funkcję tylko jeden rok, do parlamentarnej porażki PiS. W 2015 roku powróci na funkcję wojewody wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!