https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium, 7 maja: Kazimierz Zimny wyprzedził Zdzisława Krzyszkowiaka

Krzysztof Błażejewski
Co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 7 maja. Kalendarium

7 maja 1934 roku do Bydgoszczy przyjechał teatr huculski z Żabiego w polskich Karpatach (dziś Wierchowina na Ukrainie). Huculi w swoich barwnych regionalnych góralskich strojach przeszli w pochodzie ulicami miasta i złożyli wieniec na grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Przez kolejne trzy dni wystawiali w Teatrze Miejskim różne sztuki teatralne.

7 maja 1937 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy ogłosił wyrok w głośnym procesie, toczącym się przez tydzień, cieszącym się wielkim zainteresowaniem w mieście i całym kraju z powództwa Związku Nauczycielstwa Polskiego przeciwko red. Stanisławowi Nowakowskiemu z „Dziennika Bydgoskiego” o zniesławienie związku po wydaniu sławnego numeru „Płomyka”, gloryfikującego życie w Rosji sowieckiej. Ojciec późniejszego honorowego obywatela miasta, Tadeusza, został skazany na 6 tygodni aresztu i 200 zł grzywny, gdyż nie był w stanie udowodnić stawianych ZNP zarzutów.

7 maja 1939 roku Starostwo Grodzkie w Bydgoszczy zamknęło do odwołania miejscowy teatr niemiecki „Deutsche Buehne” w odwecie za napaść bojówki hitlerowskiej na polski teatr w Opolu.

7 maja 1941 roku gestapo aresztowało w Bydgoszczy, m.in. przedwojennego (od 1937 r.) wiceprezydenta miasta Mieczysława Nawrowskiego, 4 IX 1939 wybranego do zarządu Straży Obywatelskiej, związanego z działalnością konspiracyjną. Nawrowski został zamordowany w nieznanym miejscu i czasie.

7 maja 1945 roku Urząd Bezpieczeństwa aresztował w Bydgoszczy członka Wydziału Bezpieczeństwa Okręgowej Delegatury Rządu RP Edwarda Foryckiego ps. „Mars”. W listopadzie 1945 został skazany na karę śmierci. Zwolniony z więzienia w 1947 roku, osiedlił się ponownie w Bydgoszczy, pracował w Eltrze. Zmarł w 1996 roku.

7 maja 1946 roku miało miejsce otwarcie Pomorskiego Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej 20, mającego stać się siedzibą pomorskich związków artystycznych.

7 maja 1957 roku podczas środy literackiej w Klubie MPiK przy ul. Gdańskiej z wieczorem autorskim wystąpiła poetka Kazimiera Iłłakowiczówna, która powróciła z emigracji do kraju.

7 maja 1961 roku na stadionie Zawiszy odbył się mityng lekkoatletyczny z udziałem wielu gwiazd ówczesnego polskiego „wunderteamu”. Główną nagrodę zdobył Kazimierz Zimny, który w biegu na 3 km wyprzedził Zdzisława Krzyszkowiaka.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

Czytaj na następnej stronie >>

7 maja 1964 roku Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zorganizowało w klubie „Jupiter” przy obecnej ul. marszałka Focha wieczór autorski znanego polskiego poety, Juliana Przybosia.

Tego samego dnia w Filharmonii Pomorskiej z recitalem wystąpiła Irena Santor. Towarzyszyła jej orkiestra Filharmonii Pomorskiej.

7 maja 1966 roku miały miejsce uroczyste obchody 70-lecia pracy twórczej osiadłego w Bydgoszczy literata i krytyka, Adama Grzymały-Siedleckiego. Impreza odbyła się w Teatrze Polskim, a wśród gości był prezes ZLP Jarosław Iwaszkiewicz.

Tego samego dnia w Wojewódzkim Domu Kultury wystąpił popularny cygański zespół pieśni i tańca „Roma”.

7 maja 1973 roku rozpoczęła się przebudowa ronda Jagiellonów wraz z podziemnym przejściem. Zakładano, że całość prac zajmie ponad trzy lata, a tunele zostaną wyposażone w płyty granitowe, marmurowe i lustra. Założenia te zmodyfikowano ze względów oszczędnościowych.

7 maja 1989 roku ok. godz. 23 z balkonu III piętra bloku przy ul. Nieduszyckiego w Fordonie po gwałtownej kłótni z mężem wyskoczyła 35-letnia kobieta. Zmarła po przewiezieniu do szpitala.

7 maja 1998 roku podczas uroczystości 60-lecia bydgoskiego szpitala klinicznego im. dr. Jurasza przy ul. Skłodowskiej-Curie rektor Akademii Medycznej w Bydgoszczy, prof. dr. Jan Domaniewski odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a następnie otworzył nową pracownię rezonansu magnetycznego.

Zobacz również:

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

Polub "Express" na Facebooku

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski