https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium (26 grudnia): Wielki patriotyczny wiec

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy

26 grudnia 1807 roku prefektem departamentu bydgoskiego został Antoni Gliszczyński, były poseł na Sejm Czteroletni z Wielkopolski, jeden z organizatorów insurekcji kościuszkowskiej, który do końca swoich rządów stale dążył do umacniania polskości. Gliszczyński ustąpił ze stanowiska w 1813 roku po klęsce Napoleona pod Moskwą; w czasach powstania listopadowego był ministrem spraw wewnętrznych.

26 grudnia 1918 roku na wieść o przyjeździe Ignacego Paderewskiego do Poznania w Bydgoszczy zwołano w sali Szuprytowskiego patriotyczny wiec polski, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem - nie wszyscy chętni zmieścili się na sali. Przemawiali m.in. Jan Biziel, Jan Teska i Melchior Wierzbicki. Zebrani wysłali do Paderewskiego telegram powitalny.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

26 grudnia 1954 roku w sali „małego teatru” przy ul. Grodzkiej odbyło się ostatnie przedstawienie Pomorskiego Teatru Młodego Widza istniejącego w Bydgoszczy od ponad roku. Zespół zaprezentował komedię Aleksandra Fredry „Ożenić się nie mogę”. Od początku 1955 roku nową siedzibą tego teatru stał się Grudziądz.

26 grudnia 1983 roku w Bydgoszczy zmarł red. Stanisław Babisiak, długoletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej i kierownik oddziału tej agencji w Bydgoszczy.

Polub "Express" na Facebooku

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski