W Bydgoszczy jest pięć cmentarzy komunalnych. Największy mieści się przy ul. Wiślanej, kolejne przy ul. Lotników, Grunwaldzkiej, Rynkowskiej i Kcyńskiej.
- Bramy nekropolii nie są zamknięte - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Jednak bardzo prosimy o zrezygnowanie z odwiedzania grobów w czasie epidemii. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu mieszkańców w okresie Wielkanocy jest to rytuałem, sytuacja jest jednak wyjątkowa. Dlatego apelujemy, by dla własnego bezpieczeństwa powstrzymać się przed pójściem teraz na nekropolię.
Telefony się urywają
Sprawdziliśmy też, jak sytuacja wygląda na niektórych cmentarzach parafialnych w Bydgoszczy.
- Bramy nekropolii nie są zamknięte - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
- Codziennie odbieram mnóstwo telefonów z pytaniem, czy cmentarz jest otwarty? - mówi Mirosław Nitka, zarządca cmentarza przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. - Na razie nie otrzymałem żadnych zaleceń, aby zamykać bramy. Przypominamy jednak osobom, które wybierają się na naszą nekropolię, aby jeśli już, to przychodziły maksymalnie dwie osoby oraz by zachowywały zalecaną odległość od siebie. Pogrzeby odbywają się normalnie, choć w okrojonym składzie. Po każdej ceremonii pogrzebowej dezynfekujemy też kaplicę.
Od początku tygodnia telefony urywają się też na cmentarzu zarządzanym przez parafię Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przy ul. Tańskich w Bydgoszczy.
- W ostatnim czasie bardzo mało osób odwiedza cmentarz - mówi Karol Borucki, zarządca. - Chociaż spodziewam się, że tuż przed świętami wielkanocnymi ruch może być większy. Na razie nie dostałem żadnych wytycznych, aby zamykać bramy cmentarne. Z pogrzebami przyjęliśmy zasadę, że robimy je na zewnątrz, a nie w kaplicy. Tak jest bezpieczniej.
Pod okiem policji
Policja zapowiada, że patroli będzie można spodziewać się też przy bydgoskich cmentarzach.
- Funkcjonariusze pojawią się wszędzie tam, gdzie ludzie będą się gromadzić - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Sytuację na miejscu ocenią policjanci. Zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Po to zostały wprowadzone te przepisy, by ograniczyć przemieszczanie się i gromadzenie się osób. Decyzja o ewentualnym zamknięciu cmentarza należy do zarządcy terenu.
Co mówią na temat cmentarzy przepisy? Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca br. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w §17 ust. 1 w okresie od 1 kwietnia 2020r. do 11 kwietnia 2020 r. wprowadziło zakaz korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż. Według ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. (art. 5 pkt 21), do takich terenów zieleni należą również cmentarze. Z kolei zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków, cmentarze projektuje się i utrzymuje jako tereny o założeniu parkowym.
Stąd niektóre miasta np. Warszawa zwróciły się do premiera RP o interpretację przepisów, do tego czasu miejskie cmentarze w stolicy mają być otwarte.
