Jak długo w czasie koronawirusa ważna jest e-recepta?
„Szpital bez papierosa”, to ogólnopolska akcja tworzenia sieci szpitali zainicjowana przez Polską Ligę Walki z Rakiem przez prof. Jacka Jassema, Kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Mimo że każdy polski szpital jest oczywiście miejscem, w którym nie wolno palić tytoniu, to sens tej akcji jest głębszy. Nie chodzi jedynie o piętnowanie palenia. Badania pokazują, że 70 proc. palaczy chciałoby porzucić nałóg ale z różnych względów nie potrafi tego zrobić.
- Cel akcji ma zostać zrealizowany poprzez aktywną pomoc osobom uzależnionym, zwłaszcza tym z rozpoznaniem nowotworu – informuje Błażej Przybysławski, koordynator akcji w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych. - Pozostałe aktywności, to ścisłe egzekwowanie zakazu palenia tytoniu na terenie całego szpitala.
Edukacja w bydgoskim szpitalu
Zakaz dotyczy pacjentów i personelu. Prowadzone też będą działania edukacyjne.
- Podczas zajęć zwrócimy szczególną uwagę na mniej znane aspekty palenia tytoniu, jakimi są gorsze wyniki leczenia u pacjentów onkologicznych, którzy kontynuują palenie tytoniu po rozpoznaniu – tłumaczy Błażej Przybysławski. - Ponadto, przedstawimy im nowy i bardzo aktualny problem; cięższy przebieg COVID-19 u palaczy.
Grupa pracowników CO odbędzie specjalistyczne szkolenie w zakresie leczenia uzależnienia od tytoniu oraz zasad tzw. minimalnej interwencji antytytoniowej.
Trzy szanse dla każdego
Palącemu pacjentowi Centrum Onkologii w Bydgoszczy trzykrotnie zostanie zaoferowana pomoc w zerwaniu z nałogiem. Każdy pacjent skierowany z poradni do szpitala otrzyma ulotkę informującą o mniejszej skuteczności terapii onkologicznej u palących i o miejscu, gdzie może uzyskać pomoc. U każdego pacjenta palącego przyjmowanego do oddziałów szpitalnych Centrum Onkologii zostanie przeprowadzona minimalna interwencja antynikotynowa.
Na terenie szpitala pojawią się plakaty informujące o akcji i miejscach uzyskania pomocy w zerwaniu z nałogiem, a także tablice przypominające o zakazie palenia i grożących sankcjach.
