Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski strażak w Polskiej Stacji Antarktycznej [zdjęcia]

PSP Bydgoszcz
Adam Kostka jest funkcjonariuszem Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy zatrudnionym jako ratownik w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Bydgoszczy. W listopadzie 2017 roku udał się w ramach bezpłatnego urlopu na roczną wyprawę naukową, nad którą opiekę logistyczną i merytoryczną sprawuje Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemi i Biofizyki PAN.

Do najważniejszych zadań bydgoskiego strażaka na stacji należy:

Nadzór, konserwacja oraz remonty urządzeń łączności. Z racji ogromnej ilości awarii, większość czasu na stacji spędził wykonując prace warsztatowe: spawanie, toczenie, naprawa pojazdów itp.

- Zabezpieczenie sprawnej łączności UKF dla jednostek pływających i grup terenowych.

- Bieżące naprawy w zakresie elektryki i elektroniki. Poza standardowymi naprawami, najbardziej emocjonującym zadaniem była naprawa anteny używanej jako łącze internetowe czy montaż anteny do łączności UKF w bazie terenowej oddalonej 25 km od stacji.

- Opieka i konserwacja aparatury do pomiaru elektryczności atmosfery. Polska prowadzi takie pomiary w trzech miejscach na kuli ziemskiej: stacja Arctowskiego, Hornsund - polska stacja polarna, oraz w okolicach Otwocka gdzie Adam Kostka przeszedł szkolenie w tym zakresie.

- Wsparcie terenowe dla grup monitoringowych - monitoring glacjologiczny, szczegółowa charakterystyka hydrologiczna polodowcowego jeziorka, monitoring geochemiczny - pomoc w monitoringach, pobieranie próbek wody z powierzchni oraz głębokości w zatoce Ezcurra oraz zatoce Admiralicji, pomoc w liczeniu ssaków płetwonogich, sprawdzanie ilości jaj w wybranych gniazdach pingwinów, zbieranie danych na temat migracji oraz liczebności ptaków, liczenie oraz obserwacja wielorybów w zatoce.

- Ogólne zabezpieczenie przeciwpożarowe. Kontrola urządzeń gaśniczych oraz systemu alarmowania, przygotowanie założeń oraz instrukcji postępowania kryzysowego, przeprowadzenie szkoleń oraz zaznajomienie pozostałych członków wyprawy antarktycznej z obsługą podręcznego sprzętu gaśniczego oraz obsługą pomp i armatury wodnej stacji, przeprowadzenie ćwiczeń „na mokro”.

- Współpraca z medykiem stacyjnym, wybór miejsca lądowania śmigłowców ratowniczych oraz ich przyjmowanie.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, powszechnie nazywana “Arctowski” znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, zaliczanej wraz z całym archipelagiem do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Miejsce to jest oddalone od Polski o ponad 14 tys. km. Zakład Biologii Antarktyki koordynował przez wiele lat na półkuli południowej część Polskiego Narodowego Programu Polarnego wyznaczonego przez Komitet Badań Polarnych PAN.

Uczestniczył w wielu programach IV Międzynarodowego Roku Polarnego (IV IPY). Na stacji prowadzone są badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz nieprzerwanie prowadzone są obserwacje monitoringowe: ekologiczne, glacjologiczne i meteorologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!