Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej.
W artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej czytamy, że Unia opiera się na wartościach poszanowania godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.
Wartości te są wspólne państwom członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz równości kobiet i mężczyzn.
Praworządność jest zatem wartością fundamentalną
Wspólną dla wszystkich krajów członkowskich, na której opiera się funkcjonowanie Unii Europejskiej jako przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Zasada praworządności ma również wymiar konstytucyjny (art. 2 Konstytucji). Zasada ta najprościej mówiąc wyraża dyrektywę, aby prawo zawsze stało ponad państwo i stanowiło podstawę funkcjonowania państwa oraz jednostki w społeczeństwie. (…)
Analiza ustaleń szczytu Rady Europejskiej prowadzi do następującego wniosku:
bezwarunkowo zostanie wprowadzony na podstawie rozporządzenia mechanizm uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania praworządności, co należy ocenić jako wielki sukces Unii Europejskiej.
Środki unijne powinny trafić do krajów, które szanują praworządność jako wspólną wartość. (…) Skutkiem osiągniętego porozumienia będzie uruchomienie wieloletniego planu finansowego i możliwość skorzystania ze środków m.in. na likwidację skutków pandemii SARS-CoV-2. Część tych pieniędzy trafi również do Wymiaru Sprawiedliwości (...).
Przyjęte podczas szczytu konkluzje nie mają charakteru źródła prawa (…). Mają wyłącznie charakter deklaracji politycznej i nie mogą być egzekwowane przez polski rząd na podstawie traktatów europejskich. Przyjęcie ich oznacza jedynie zapewnienie na poziomie politycznym a nie prawnym spowolnienia wejścia w życie mechanizmu uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania praworządności(…).
Jeżeli zatem w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju europejskim, nie będzie przestrzegana praworządność, to w każdym czasie możliwe będzie uruchomienie mechanizmu wprowadzonego rozporządzeniem, które uzależnia wypłatę funduszy unijnych od przestrzegania praworządności.
Unia Europejska zyskała nowy mechanizm kontroli wypłaty środków a państwa członkowskie, które będą naruszało praworządność muszą liczyć się z realną utratą pieniędzy.
