Orszak rozpocznie się mszą św. o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. biskupa Jana Tyrawy.
- O godz. 13 barwny korowód wyruszy sprzed Bazyliki i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon oddadzą Dzieciątku Jezus - najpierw pasterze, później królowie, a następnie wszyscy uczestnicy orszaku - informują Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy wydarzenia.
Hasło Orszaku Trzech Króli 2020 brzmi „Cuda, cuda ogłaszają”. To fragment refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Pod tym hasłem wspominana będzie również Bitwa Warszawska zwana "Cudem nad Wisłą", która miała miejsce 100 lat temu.
- Jednocześnie chcemy nawiązać do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy oraz 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii - podkreślają organizatorzy orszaku.
Scenariusz tej jednej z największych, plenerowych imprez w Polsce oparty jest na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.
- Pragniemy szczególnie zwrócić uwagę na przepiękne utwory kolędowe, których autorami byli polscy poeci i do których muzykę komponowali wybitni kompozytorzy - mówią organizatorzy. - Chcemy, aby wybrzmiały zarówno znane, jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd. Tych, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, a przede wszystkim modlitwą. Jak co roku wyjdziemy z nimi poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszego miasta. Tym razem aktorzy naszej orszakowej sceny będą mówić do nas właśnie słowami polskich kolęd. Kolędy najlepiej, najpiękniej, a jednocześnie najprościej mówią nam o Bożym Narodzeniu.
Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Odtwórcami głównych ról są aktorzy - amatorzy. Jak co roku, organizatorzy będą rozdawać papierowe korony i nalepki. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.
Do orszaku może przyłączyć się każdy. **
- Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu - podkreślają Regina i Marek Piątkowscy.
Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie internetowej www.orszak.bydgoszcz.pl.
Smaki Kujaw i Pomorza odc. 16
