Na Gdańskiej, tuż obok parkingu przy sklepie "Rywal", u zbiegu z ulicą Śniadeckich pojawiło się ogrodzenie budowlane. Inwestorem jest spółka B&B Hotels Polska. Prace budowlane w tym miejscu mają się wkrótce rozpocząć.
Od lat kwestia zagospodarowania terenu w samym sercu miasta wzbudza zainteresowanie, a nierzadko i kontrowersje wśród mieszkańców Bydgoszczy. Przypomnijmy, że wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął do Urzędu Miasta Bydgoszczy pod koniec lutego 2020 roku. Pozytywną decyzję miasto wydało w październiku 2020 roku. Jak dowiadujemy się z opisu inwestycji na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wniosek nie wymagał uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Zdania bydgoszczan podzielone
Wtedy plany budowy skomentował w mediach społecznościowych Maciej Bakalarczyk, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. Pod postem Macieja Bakalarczyka pojawiły się liczne komentarze mieszkańców Bydgoszczy. Krytycy postawienia nowoczesnego hotelu w tym miejscu piszą m.in.: „Architektura godna, z całym szacunkiem, Kcyni bądź Radziejowa. Ale nie reprezentacyjnej ulicy stolicy województwa”. Inna osoba skomentowała: „Skąd takie pomysły. Pomiędzy stare zdobione kamienice takie proste jak z prlu klocki. Gdyby ktoś chciał nadać dawnego charakteru tej ulicy powinien elewację wzbogacić o sztukaterie rodem z XIX w. Wtedy to by było pięknie”.
Z drugiej strony komentowano: „Mamy XXI w., a nie XIX. Udawanie stylu, który obowiązywał 130 lat temu, to najgorszy kicz, choćby nie wiem jak ten styl był ładny”. Inny bydgoszczanin stwierdza: „Nowe się miesza ze starym. Najważniejsze, że będzie funkcjonalne, estetyczne”. Kolejna osoba dodaje: „Architektura budynku nawiązuje do biurowca BSS, wprowadza ład na placu, ma ciekawe detale”.
O szczegóły inwestycji pytaliśmy spółkę B&B Hotels Polska. Do tej pory jednak nie nadeszła odpowiedź na pytania, m.in. dotyczące teminu zakończenia prac budowlanych. Wcześniej natomiast przedstawiciele pracowni Arbapol Sp. z o.o., czyli autorów projektu oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy zapewniali, że projekt był szeroko konsultowany.
- Projekt jest zgodny z wytycznymi MPZT, według których realizacja zabudowy narożnika zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej powinna zostać oparta na podstawie jednej koncepcji zagospodarowania terenu. Powstały projekt jest więc wynikiem współpracy dwóch biur architektonicznych zajmujących się kolejno inwestycją hotelową oraz działką pod sąsiednią zabudowę - informowała Katarzyna Kluska, asystent dyrekcji ARBAPOL Kraków.
