Organizatorzy: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK i Bydgoska Szkoła Wyższa zapewniają, że to będą cztery wyjątkowe dni z nauką dosłownie na wyciągnięcie ręki. Środa, czyli pierwszy dzień festiwalu, w całości poświęcona była kulturze Japonii. Na UTP odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Cool Japan. Autoprezentacja Japonii w popkulturze”.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty z nauk ścisłych . W pierwszym dniu zapisów był komplet. - Katarzyna Lutkowska
Nie zabrakło wykładów, ale też wydarzeń, które przybliżyły kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Był też koncert Julii Bernard, trzykrotnej uczestniczki japońskiego programu wokalnego „Nodojiman. The World”, odpowiednika polskiego „X-Factora”. Wieczorem na inaugurację festiwalu w Teatrze Polskim wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoską. Gwiazda muzyczną gali była Krystyna Prońko z zespołem. Tegoroczny festiwal nawiązuje też do 670. urodzin Bydgoszczy, dlatego wiele wydarzeń poświęconych zostanie różnorodnym aspektom związanym z naszym miastem, m.in., przyrodą, kulturą, antropologią, czy architekturą.
- Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w dyktandzie na temat Bydgoszczy, które odbędzie się 20 maja o godz. 12 w sali nr 15 w budynku UKW przy ul. Jagiellońskiej - mówi Katarzyna Lutkowska z Biura Organizacyjnego Festiwalu. - Dotychczas największym zainteresowaniem cieszą się warsztaty z nauk ścisłych: chemii i fizyki. Już w pierwszym dniu zapisów mieliśmy komplet.
Wśród licznych atrakcji festiwalu będą też pokazy, np. sprzętu strażackiego, pływających modeli statków redukcyjnych, ale też wykłady, wystawy, konkursy i gry. Finał BFN odbędzie się 21 maja na Wyspie Młyńskiej, gdzie od godz. 12 do 20 potrwa piknik naukowo-rodzinny. Najmłodszych eksperymentami będzie bawił profesor Ciekawski. Będą też zabawy z robotami, leśne koło fortuny i szpital pluszowego misia.